Patton Memorial Pilsen

Patton Memorial Pilsen

Patton Memorial Pilsen

"Já trvám na tom, že Plzeň osvobodil Patton", zpívá v populární písničce Honza Vyčítal. Pokud byste mu však přeci jen pořád ještě nevěřili, zajděte se během pobytu v Plzni podívat do muzea Patton Memorial Pilsen. S pomocí autentických exponátů vám v něm dokážou, jakže to vlastně v tom "pětačtyřicátom" bylo.


Dnes už naštěstí nemusíme naši historii obracet naruby, přesto návštěva plzeňského Památníku americké armády určitě stojí za to. Zvláště, když na ni vezmete i své ratolesti, aby si uvědomily hrůzu války a úlevu, kterou Plzeňákům přineslo osvobození od nacismu. Americké armádě jsou zdejší občané vděční dodnes.


Přeneste se z ubytování v Plzni do konce války


Jádrem sbírek muzea jsou předměty dokumentující postup spojeneckých vojsk jako výstroj, výzbroj či jídelní potřeby. Nechybí ukázky dobového tisku, fotografie, ani filmové sekvence. Expozice nezapomíná na dobu poválečnou, vždyť vojenské jednotky zůstaly v Plzni až do listopadu 1945 a Spojené státy tenkrát investovaly do obnovy zničeného hospodářství i do pomoci obyčejným lidem.
Vděk Plzně americkým osvoboditelům a memento pro další generace symbolizuje též pomník generála George Pattona z roku 2015 v sadech Pětatřicátníků. Váží celých deset tun, neboť jeho tvůrci Václav Zůna, Lubomír Čermák a Tomáš Beneš ho nechali udělat z kortenu. Tento speciální kov se za druhé světové války používal k výrobě tankových pancířů.


Patton Memorial Pilsen se nachází v útrobách kulturního domu Peklo v Pobřežní ulici, kousek od Nového divadla, obchodního centra Plaza a náměstí Republiky. Díky jeho dobré poloze se k němu z hotelu Ibis v Plzni pohodlně dostanete městskou dopravou i autem. Otevřeno je celý týden mimo pondělí vždy od 9 do 13 a od 14 do 17 hodin, za rodinné vstupné dáte 120 Kč.

Informace o události:

www.patton-memorial.cz

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více