Palác Kinských, součást pražské Národní galerie

Palác Kinských, součást pražské Národní galerie

Co spojuje Klementa Gottwalda s uměním Asie a starověkého Středomoří a s první ženskou nositelnou Nobelovy ceny za mír? Možná tomu nebudete věřit, ale je to Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Využijte ostatně vaší návštěvy Prahy a přesvědčte se sami.

O kráse a významu paláce dobře věděla už komunistická propaganda, proto z jeho balkónu nechala Gottwalda pronést 25. února 1948 nechvalně proslulou větu „Právě jsem se vrátil z Hradu…“. Ve skutečnosti tady náš první komunistický prezident řečnil už o pár dní dříve a to své zaklínadlo pronesl na Václavském náměstí.

Zato v 19. století si nádherná budova, postavená mezi roky 1755 a 1765 architektem Anselmo Luragem podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera, užívala mnohem lepší časy. V roce 1843 se v ní narodila Bertha von Suttner, první žena pyšnící se Nobelovou cenu za mír, a později studoval na zdejším německém gymnáziu i Franz Kafka.

Japonci na Staromáku

V současnosti je rokokový Palác Kinských spravovaný Národní galerií. Stavba, honosící se nádhernou štukovou výzdobu od C. G. Bossiho a sochami od I. F. Platzera, si o umístění uměleckých sbírek vyloženě říká. Výstava více než 13 tisíc předmětů z Asie a Afriky zachycuje pestrost a krásu umění z Číny, Tibetu, Japonska, Koreje a dalších částí Dálného východu, islámské kulturní oblasti a Afriky.

Do paláce Kinských se z hotelu Ibis Old Towna hotelu MGallery By Sofitel Praha snadno dostanete metrem (stanice Náměstí Republiky a Staroměstská) nebo pěšky, neboť leží v úplném

Informace o události:

Staroměstské náměstí 12, Praha 1 - 110 15

www.ngprague.cz/palac-kinskych

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více