
Palác Kinských, součást pražské Národní galerie
Co spojuje Klementa Gottwalda s uměním Asie a starověkého Středomoří a s první ženskou nositelnou Nobelovy ceny za mír? Možná tomu nebudete věřit, ale je to Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Využijte ostatně vaší návštěvy Prahy a přesvědčte se sami.
O kráse a významu paláce dobře věděla už komunistická propaganda, proto z jeho balkónu nechala Gottwalda pronést 25. února 1948 nechvalně proslulou větu „Právě jsem se vrátil z Hradu…“. Ve skutečnosti tady náš první komunistický prezident řečnil už o pár dní dříve a to své zaklínadlo pronesl na Václavském náměstí.
Zato v 19. století si nádherná budova, postavená mezi roky 1755 a 1765 architektem Anselmo Luragem podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera, užívala mnohem lepší časy. V roce 1843 se v ní narodila Bertha von Suttner, první žena pyšnící se Nobelovou cenu za mír, a později studoval na zdejším německém gymnáziu i Franz Kafka.
Japonci na Staromáku
V současnosti je rokokový Palác Kinských spravovaný Národní galerií. Stavba, honosící se nádhernou štukovou výzdobu od C. G. Bossiho a sochami od I. F. Platzera, si o umístění uměleckých sbírek vyloženě říká. Výstava více než 13 tisíc předmětů z Asie a Afriky zachycuje pestrost a krásu umění z Číny, Tibetu, Japonska, Koreje a dalších částí Dálného východu, islámské kulturní oblasti a Afriky.
Do paláce Kinských se z hotelu Ibis Old Towna hotelu MGallery By Sofitel Praha snadno dostanete metrem (stanice Náměstí Republiky a Staroměstská) nebo pěšky, neboť leží v úplném