Národní divadlo, velké chvíle českého národa

Národní divadlo, velké chvíle českého národa

Ten dojemný příběh plný obrozeneckého odhodlání znají snad všichni. Ohromný požár v srpnu 1881, teprve po 12 odehraných představeních od prozatímního otevření, zdevastoval podstatnou část Národního divadla a stal se doslova „vlasteneckou katastrofou“. Díky nezměrnému úsilí celého národa se však za 47 dní lidových sbírek podařilo vybrat milión zlatých a mohlo se začít s rozsáhlými opravami.

Smetanovou Libuší zahájilo obnovené Národní divadlo v Praze svůj provoz už 18. listopadu 1883.

Instituce Národního divadla v současnosti zahrnuje kromě historické budovy u křižovatky Masarykova nábřeží, vyústění mostu Legií a Národní třídy také sousední Novou scénu a duo dalších uměleckých stánků. Jedná se o Stavovské divadlo a o Státní operu Praha (která během rekonstrukce hostuje v Hudebním divadle Karlín).

K položení základního kamene Národního divadla došlo 16. května 1868. Pocházel z hory Říp a postupně ho doplnily dvě desítky kamenů z dalších posvátných míst (např. Blaník, Boubín, Čerchov, Doudleby, Hostýn, Radhošť, Svatobor, Trocnov či Vyšehrad) včetně desky od českých krajanů z Chicaga.

Umění generace Národního divadla
Velkou slávu a uznání si získala i výzdoba Národního divadla. Podíleli se na ní výteční umělci své doby jako Mikoláš Aleš, Václav Brožík, Julius Mařák, Josef Václav Myslbek, Bohuslav Schnirch, Josef Zítek (hlavní architekt) nebo František Ženíšek (autor opony). Ideově vycházela ze slovanské mytologie a novorenesančního slohu.

Národní divadlo se zásadním způsobem podílelo na uvědomění a rozvoji českého národa ve druhé polovině 19. století. Vychutnejte si jeho mimořádnou atmosféru a krásu i vy během pobytu v Praze. Hraje se v něm prakticky každý den.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více