Hrad Radyně a jeho tajemství

Hrad Radyně a jeho tajemství

Co hlídá ďábelský Radouš se svým psem a sluhou Černým Hanušem ve sklepení hradu Radyně? Proč se tato významná památka jihovýchodně od města piva nejmenuje po Karlovi IV., za jehož panování byla postavena? A je to vůbec dobrý tip na výlet během vašeho pobytu v Plzni?

O odpovědi na poslední otázku vůbec nemusíte přemýšlet: samozřejmě, že je – a dokonce jeden z těch nejzajímavějších. Ze zdejší kryté rozhledny ve výšce 567 metrů uvidíte celé Plzeňsko jako na dlani. Ve věži nezapomeňte na výstavu o zdejších pohádkových bytostech, ve zbrojnici je k vidění expozice erbů a znaků všech bývalých majitelů.

Z původního hradu zůstalo obvodové zdivo paláce, trosky ochranných hradeb a torzo dvou věží. Pokochat se jimi můžete mezi 10 a 17 hodinou od dubna do října (v létě kromě pondělí denně, jinak jen o víkendech). Základní vstupné je do posledního haléře lidové, činí pouhých 30 Kč.

Karlova koruna bez pokračování

A jak je to s tím Karlem IV.? Za to, že hrad nakonec nenese jméno Karlskrone, vlastně vůbec nemůže. Takto pojmenován byl sice na počest slavného císaře, avšak název se neujal a brzy se mu začalo říkat Radyně podle skalnatého kopce, na němž byl postaven.

Podle pověsti má však vznik hradu Radyně nad Starým Plzencem, k němuž se dá z hotelu Ibis dojet za pár minut autem, na svědomí šeredný a zlý šlechtický synek Raden. Vybudovali ho trpaslíci, kteří mu sloužili, a on si pak v jeho podzemní schovával svoje poklady. To už za návštěvu stojí, co myslíte?

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více