Žofín (Slovanský ostrov)

Žofín (Slovanský ostrov)

Možná nejznámější pražský ostrov má za sebou rozmanitou historii, vyrostla na něm řada výjimečných staveb a jsou z něj pěkné výhledy na okolní starobylou zástavbu. Polohu Slovanského ostrova (Žofína) při novoměstském břehu Vltavy lze vymezit různými způsoby.

Na úrovni jeho konců se rozkládají dvě náměstí, Václava Havla na severu a Jiráskovo na jihu. Leží mezi mostem Legií a Jiráskovým mostem, mezi ulicemi Ostrovní a Myslíkovou. Jen pár desítek metrů od jeho severního cípu stojí Národní divadlo, na opačné straně vyrostl Tančící dům.

Ostrov u dnešního Masarykova nábřeží se zrodil půdními nánosy ve vltavském korytu někdy v 17. století. Podle dílen barvířů se mu nejdříve říkalo Barvířský, později se s ohledem na manufakturu průmyslníka Engela ujal název Engelův (Andělský). Pojmenování Žofín získal v roce 1838 na počest matky císaře Františka Josefa, rakouské arcivévodkyně Žofie.

Palác Žofín, Mánes a další památky Slovanského ostrova
Nejvýznamnější stavbou na ostrově je honosný palác Žofín, vybudovaný v klasicistním slohu mezi roky 1836 a 1837. O 11 let později se v něm uskutečnil slavný Slovanský sjezd. Nesjednotil sice – což byl jeho cíl – všechny Slovany žijící v rakouské monarchii, inspiroval však alespoň ke jménu Slovanský ostrov. Současnou novorenesanční podobu palác získal po roce 1884.

Spojnici mezi jižním okrajem Žofínského ostrova a Masarykovým nábřežím tvoří od roku 1930 funkcionalistický komplex budov Spolku výtvarných umělců Mánes. Původně na jeho místě stávaly Šítkovské mlýny, dnes se zde konají četné kulturní akce (především výstavy). Na klavír Steinway z roku 1897 v místní kavárně hrával samotný Jaroslav Ježek.

K dalším zajímavým místům Slovanského ostrova patří 47 metrů vysoká Šítkovská vodárenská věž (Hořejší novoměstská věž) z konce 16. století a blízký Šítkovský jez s plavební komorou a majáčkem. Během pobytu v Prazese určitě projděte ostrovním parkem s lavičkami, dětským hřištěm a pomníkem Boženy Němcové.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více