Známé mosty v Budapešti

Známé mosty v Budapešti

Dunaj protéká maďarskou metropolí v délce skoro 30 kilometrů a jeho šířka dosahuje místy i 600 metrů. Nejstarší most, ač pouze dřevěný a nedlouhé životnosti, tady přes něj vystavěli již Římané. Další vydržel o něco déle, avšak první skutečně plnohodnotnou spojnicí dunajských břehů se stal most řetězový (Széchenyi Lánchíd)

Než jeho stavba vůbec započala, uběhlo kvůli politickým, technickým i finančním svárům 10 let. Sloužit začal v roce 1849 a bez jakékoli rekonstrukce se obešel plných 65 let. To se na něm začala podepisovat hustá doprava a mocný úder mu vyhozením do povětří zasadila i druhá světová válka.

Most oplývá spoustou legend. Podle jedné například lvi, kteří hlídají vstup, nemají jazyk. Další je technického rázu a věří tomu, že za deště se prý most zasouvá do navazujícího tunelu. To je samozřejmě nesmysl, neboť váha oceli použité v konstrukci činí 5 tisíc tun a části řetězu jsou připevněny ke kamenným branám na obou koncích mostu.

Budapešťské mosty Svobody a Alžbětin

Alžbětin most (Erzsébet híd) se jmenuje po slavné císařovně Sissi. Jeho základy byly položeny v roce 1897 a spolykal 12 tisíc krychlových metrů dřeva. V roce 1914 po něm projela první tramvaj. Nástupce z roku 1964 dlouhý 380 metrů se stal prvním lanovým mostem v Evropě. Nemá žádné pilíře a vede po něm šestiproudová silnice.

Rozhodnutí o stavbě mostu Svobody (Szabadság híd) padlo už v roce 1863, ovšem slavnostního otevření – dokonce za přítomnosti panovníka Františka Josefa – se dočkal až o 33 let později. Kvůli poškození za války se roku 1946 kompletně opravil podle původních plánů. Turisté během pobytu v Budapešti zanechávají na mostě visací zámky a právě tady má Dunaj v Budapešti největší hloubku.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více