Západočeská galerie v Plzni

Západočeská galerie v Plzni

Dílo Adolfa Loose v českých zemích, Strojová estetika v českém výtvarném umění 19. století, Karel Teige / Zbyněk Baladrán: Asymetrická harmonie, to je namátkou jen několik z dlouhé řady úspěšných výstav, které se konaly v Západočeské galerii v Plzni. Zajímavé a poznání hodné jsou už samotné prostory, v nichž instituce sídlí.


Výstavní síň Masné krámy (Pražská ulice 353/18) se zrodila z prodejního fleku řezníků v roce 1972 zásluhou zakladatele a prvního ředitele galerie Oldřicha Kuby. Náročná rekonstrukce umožnila zachovat bazilikální uspořádání novogotické budovy s typickým štíhlým cimbuřím.


Během přípravy druhé výstavní síně v goticko-renesančním domě zvaném prostě „13“ (podle adresy v Pražské ulici 83/13) byl objeven unikátní gotický dřevěný malovaný strop. I to svědčí o nevšední atmosféře, která vás při návštěvě galerie čeká.


Co uvidíte v plzeňské galerii


Historie plzeňské Západočeské galerie přitom není nijak dlouhá. Psát se začala roku 1954, kdy pokračovala v činnosti uměleckoprůmyslového muzea (v budově plzeňského muzea se ostatně krčila v prvních letech své existence).


Dnes už má galerie za sebou desítky povedených akcí.


Navíc si můžete prohlédnout sbírkový fond, zahrnující historické umění od 14. do 19. století i současnou tvorbu. K vidění tak jsou takové kousky jako Svatý Josef od Petra Brandla, Madona Dýšinská z dílny Mistra michelské madony, Přijímání podobojí Václava Brožíka nebo karton Žalov Mikuláše Alše. Celkem to je, včetně jedinečné kubistické kolekce, na 10 tisíc děl.


Západočeská galerie v Plzni sídlí kousek od náměstí Republiky uprostřed města. Z plzeňského hotelu Ibis vás trolejbusy dovezou jenom kousek od ní. Otevřeno je po celý rok, denně (kromě pondělí) od 10 do 18 hodin.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více