
Zámek Zelená Hora
Málokterá událost v 19. století vyvolala v českém obrozeneckém hnutí tolik vášní a půtek jako „spor o rukopisy“. Druhý z nich, Rukopis zelenohorský, byl nalezen v roce 1818 na zámku Zelená hora u Nepomuku. Tuto barokní památku se však vyplatí navštívit nejen kvůli tomu.
Před zámkem stával na 530 metrů vysokém kopci (zvaném později Olivetská hora) hrad, což dokládá už výnos Přemysla Otakara II. z roku 1221. Na konci listopadu 1465 tu na konspirační schůzce českých opozičních pánů vznikla katolická Jednota zelenohorská, namířená proti králi Jiřímu z Poděbrad.
Mezi roky 1669 a 1696 přebudovali Šternberkové hrad na zámek s poutním kostel Nanebevzetí Panny Marie. V dalších stoletích se majitelé několikrát vyměnili, až komplex získal stát, respektive (po roce 1948) armáda. Současný vlastník, obec Klášter (na jejímž území administrativně leží), provádí jeho postupnou rekonstrukci.
Proč se vyplatí navštívit zámek v Zelené Hoře
Zelenohorský zámek je pro veřejnost otevřen v předem určených termínech. Navíc se na něm koná řada kulturních akcí, koncertů či výstav a vede kolem něj naučná stezka Pod Zelenou Horou (4,5 kilometrů, 9 zastavení). V nepomuckém městském muzeu si můžete prohlédnout expozici Zelená Hora a Černí baroni (právě na zámku se odehrává děj slavného Švandrlíkova románu).
A když už během ubytování v Plzni do 30 kilometrů vzdáleného Nepomuku zavítáte, nenechte si ujít ani poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, Svatojánské muzeum a baziliku svatého Jakuba.