Zámek Nebílovy

Zámek Nebílovy

Učebnice a televizní dokumenty zámek Nebílovy opomíjejí – vy se stejné chyby vyvarujte a během ubytování v Plzni se na něj vyrazte podívat. Čeká vás překvapivě rozsáhlý areál s budovou čítankového vrcholného baroka, expozice historického mobiliáře, velký taneční sál, kaple svatého Antonína či rekonstruovaná zahrada.

Na Nebílově probíhá dlouhodobá, náročná renovace, neboť zámek od 19. století chátral. Po smrti hraběte Vojtěcha Czernina roku 1816 ho zdědili Waldsteinové a komplex byl postupně proměněn na lihovar, chlévy, sklady obilí a byty. Nejdůležitější událostí z tohoto období se stal pobyt mladého Albína Bráfa (později význačného českého obrozence, politika a národohospodáře), jehož otec zde pracoval jako správce.

V roce 1925 nebílovský zámek získalo Družstvo ovocnářů.

Co uvidíte na nebílovském zámku

O současnou podobu zámku Nebílov se nejvíce zasloužil hrabě Adam Jindřich ze Steinau. Právě on začátkem 18. století financoval přestavbu původního arkádového zámečku stavitelem Jakubem Augustonem ml. podle návrhů architekta Johanna Lukase von Hildebrandta.

Dnes se můžete se zámkem v Nebílově seznámit prostřednictvím dvou návštěvnických okruhů. První se soustřeďuje na pokoje s obnoveným nábytkem, na dějiny zámku i jeho význam a na velký taneční sál. Pyšní se unikátní výmalbou na ploše 400 metrů čtverečních ve stylu subtropické krajiny od Antonína Tuvory.

Druhá prohlídka (bez průvodce) vám umožní pokochat se zámeckým nádvořím, nahlédnout do kaple svatého Antonína a podívat se na výstavu v zámecké galerii.

Do zámku Nebílovy dojedete autem z hotelu Ibis Plzeň asi za 20 minut. Otevřeno je od začátku dubna do konce října a základní dospělé vstupné začíná na 90 Kč.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více