Zámek Náměšť na Hané

Zámek Náměšť na Hané

Jako nebe a dudy, tak dnes vypadá dolní a horní zámek v Náměšti na Hané. Toho prvního si sotva všimnete, byť jeho dlouhá historie sahá až do 14. století, druhý je pro svou krásu vděčným cílem turistů. Vy to sem z hotelu Ibis v Olomouci budete mít jářku nějakých 15 kilometrů.


Parcifal, Jan Čertorejský z Čertorej, Jiřík Štolbašský z Doloplaz, Jan Jakardovský ze Sudic… to je pouze zlomek majitelů původní tvrze, která byla v polovině 16. století přebudována na renesanční zámek. Ferdinandovi Bonaventurovi Harrachovi se však zdál poněkud těsný a roku 1766 dal postavit nový, honosný areál.

Z manufaktury do zlatého salónu


V zámku uprostřed obce vznikla sladovna a tím byl jeho osud zpečetěn. Od těch dob se mu říká „dolní zámek“, svým zanedbaným vzhledem připomíná spíše hospodářské stavení a průjezd kolem něj budete chtít mít rychle za sebou. Zato „horní zámek“ je kulturní památkou ČR a vyniká klasicistní podobou, bohatými sbírkami i ojedinělou parkovou úpravou.


Zámecký park má přísně kruhový vzhled: v jeho středu stojí zámek a z obvodové silnice, jejíž západní polovina je lemována původně tkalcovskými domky, na každou ze světových stran vybíhá stromořadí. Severní alej končí u kaple Nejsvětější Trojice, další u rozlehlého amfiteátru, třetí spojuje komplex s vesnicí.


Zámek v Náměšti na Hané je standardně otevřen od dubna do října a základní vstupné činí dle zvolené prohlídkové trasy 60 až 120 Kč. Uvidíte během ní skvostné interiéry, původní středověký hrad a sbírku arcibiskupských kočárů. Jedná se o ideální tip na pěkný výlet během ubytování v Olomouci, do nějž můžete zakomponovat i blízkou rozhlednu na Velkém Kosíři.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více