Vyšehrad bájný, tajný i odpočinkový

Vyšehrad bájný, tajný i odpočinkový

Kdo by neznal slavné příběhy o knížeti Krokovi a jeho dcerách Kazi, Tetě a Libuši, o Přemyslu Oráčovi nebo o rytíři Horymírovi a věrném Šemíkovi? Všechny jsou spojené s bájným Vyšehradem, posvátným místem, na kterém se dodnes podivuhodným způsobem prolíná dávná historie se zběsile pulsující přítomností.


Návštěva Vyšehradu by pro každého Čecha měla být povinností (z pražských hotelů Ibis se sem navíc snadno dostanete tramvají či metrem). Je odsud úchvatný výhled na Pražský hrad, nachází se zde Vyšehradský hřbitov a právě tady se odehrály staré pověsti české z nejznámějších – a vůbec nevadí, že z legendárního Vyšehradu se nedochovalo vůbec nic.

Paměť slavného a udatného národa českého


Základem pro podobu, pod níž je dnes většinou Vyšehrad vnímán, je bazilika svatého Petra a Pavla a mohutná pevnostní přestavba ze 17. a 18. století s dominantními hradbami. Současný novogotický vzhled baziliky se dvěma výraznými věžemi přitom pochází z roku 1903 a s původním Vyšehradem vlastně nemá nic společného.


Vedle baziliky se rozkládá Vyšehradský hřbitov s hrobkou Slavínem, kde odpočívají nejslavnější synové a dcery českého národa. V areálu pohřebiště najdete hroby takových osobností, jako byli Jaroslav Heyrovský, Karel Čapek, Bedřich Smetana, Božena Němcová, Antonín Dvořák, Josef Václav Myslbek, Vlasta Burian, Rafael Kubelík, Karel Hynek Mácha, Alfons Mucha, Ema Destinnová, Jaroslav Vrchlický, Mikoláš Aleš, Jan Neruda, ale i Waldemar Matuška nebo Josef Bican.


Stručné dějiny vyšehradské


Ještě ve druhé polovině 19. století byl Vyšehrad samostatnou obcí a faktické propojení s metropolí mu zajistilo až otevření Vyšehradského tunelu v roce 1904. Dnes tvoří nezastupitelnou součást pražského panoramatu i běžného života obyvatel hlavního města. Procházkou zdejšími zahradami s restaurací a dětskými hřištěm, krásnými výhledy a celou řadou historických staveb (v čele s rotundou sv. Martina) si během pobytu v Praze  užijete jedno pěkné odpoledne.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více