Vodní hrad Švihov

Vodní hrad Švihov

Vilém II. z Rýzmberka a ze Skály, Půta Švihovský z Rýzmberka, Humprecht Černín z Chudenic, Popelka… to jsou důležité osobnosti spojené s historií vodního hradu Švihov. A vůbec nevadí, že první tři jsou reální členové šlechtických rodů, zatímco čtvrtá je pouze pohádkovou postavou. Na slávě a rozvoji hradního areálu se všechny zasloužily stejným dílem.

Zřejmého zakladatele sice hrad nemá, avšak Vilém II. ve 14. století je prvním šlechticem, který je v souvislosti se Švihovem v pramenech zmiňován. Zásadní vliv na podobu celého komplexu měl až královský sudí Půta Švihovský, který ho v letech 1480 až 1489 nechal ve velkém stylu přebudovat v pozdně gotickém slohu.

Základním poznávacím znakem Švihova se stalo rozsáhlé vodní opevnění. Stavitelé, mezi nimiž nechyběl slavný Benedikt Rejt, ho koncipovali jako umělý ostrov – voda z trojice rybníků napájených kanály z řeky Úhlavy měla v případě ohrožení hrad chránit ze všech stran.

Vypravte se za Popelkou na Švihov

Pan Humprecht Černín byl prvním zástupcem rodu, který Švihov držel s různými přestávkami od roku 1598 až do roku 1945. S hradem to však v tu dobu šlo spíše z kopce – pro vojenské účely přestal být využíván, skladovalo se v něm obilí, došlo k rozebrání některých zdí. Nezměrně pustl a chátral, na druhou stranu si udržel svou jedinečnou gotickou podobu.

Možná i kvůli tomu si ho vybral režisér Václav Vorlíček k natáčení legendární pohádky Tři oříšky pro Popelku (1973). To už byl hrad Švihov majetkem státu a v mnohem lepší kondici než v předcházejících staletích. Zásluhou filmu se výrazně zvětšila jeho popularita a např. roku 2013 se zde ke 40. výročí natáčení uskutečnila výstava Po stopách Popelky.

Na vodní hrad Švihov dojedete z hotelu Ibis Plzeň během 30 minut. Každý z několika návštěvnických okruhů (Život na šlechtickém sídle, Švihov pro děti, Oživená noční prohlídka) má sice rozdílnou otevírací dobu, avšak kromě období mezi lednem a březnem si vždy budete moci nějaký vybrat.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více