Vodní dílo Gabčíkovo

Vodní dílo Gabčíkovo

odle původního plánu mělo jít o československo-maďarskou stavbu tisíciletí. Vodní dílo Gabčíkovo mělo zabránit častým, rozsáhlým záplavám a jeho stavba začala v roce 1976. O 12 let později, i vlivem politických změn, Maďarsko od spolupráce couvlo a dlouho se poté se Slovenskem dohadovalo, co s gigantickým komplexem dále. Sporo dokonce řešil až soud v Haagu.

Dnes Gabčíkovo plní mnoho funkcí včetně regulace toku, minimalizace záplav a výroby elektřiny (provoz elektrárny začal v roce 1992). Zároveň se stalo zajímavým turistickým a rekreačním cílem, hlavně pro obyvatele slovenské metropole. Z hotelů Ibis a Mercure se k němu můžete vydat i vy.

Vodní dílo Gabčíkovo, s rozlohou 46 kilometrů čtverečních největší vodní plocha Slovenska, se nachází na Dunaji přibližně 40 kilometrů východně od Bratislavy. Přehradní hráz s vodní elektrárnou se táhne asi 1 kilometr jižně od obce Gabčíkovo, podle níž je i pojmenována.

Co uvidíte na vodním díle Gabčíkovo

Převážnou část turistů upoutají hlavně mohutné plavební komory, dlouhé 275 metrů a široké 34 metrů, kde se ukryje i nákladní loď. Dopřejte si také vyhlídkovou plavbu lodí Ondavou do Čunova, Štúrova, Ostřihomi nebo Budapešti.

Když přejdete po přehradní hrázi, dostanete se na umělý ostrov vytvořený mezi starým korytem Dunaje a přívodním kanálem vodního díla. Ukrývají se na něm tři malé obce Vojka, Bodíky a Dobrohošť, ale především opravdový přírodní ráj s bohatou lužní flórou a faunou. Prozkoumejte ji s pomocí turistické trasy zahrnující i pozorovatelnu ptactva.

Další variantu aktivního pohybu představuje cyklostezka z Bratislavy podél vodních ploch Gabčíkova. Pohodový okruh pro celou rodinu dosahuje celkové délky 92 kilometrů.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více