Vítkov, kopec s příběhem

Vítkov, kopec s příběhem

K dominantám naší metropole patří protáhlý vrch Vítkov, který se do její historie i do učebnic významně zapsal řeží mezi husity a křižáky v 15. století. Možná proto je dnes kopec spjat především s vojenskými památkami. Vy se však po něm během pobytu v Praze můžete také mírumilovně projít a pokochat se nádhernými výhledy na město.

Žižkova socha na Vítkově
Bitvu na Vítkově ze 14. července 1420 připomíná kromě pamětní desky u vyhlídkového altánku i nejviditelnější objekt táhlého vrcholu, obří jezdecká socha Jana Žižky. Byl to právě jednooký vojevůdce, kdo měl na triumfu husitů hlavní zásluhu. Proto je mu věnována 9 metrů vysoká a skoro 17 tun vážící bronzová socha od Bohumila Kafky, řazená mezi největší jezdecké sochy na světě.

Odhalena byla v roce 1950, tedy 30 let poté, co se Vítkov přejmenoval na Žižkov.

Památník národního osvobození na Vítkově
Nepřehlédnutelný je také funkcionalistický Památník národního osvobození s délkou 143 metrů a výškou přes 31 metrů. Vznikl mezi roky 1929 až 1938 podle návrhu Jana Zázvorky a na jeho výzdobě se podíleli mj. Max Švabinský či Jan Štursa.

Památník původně sloužil k vyjádření pocty československým legionářům, ovšem za války v něm bylo vojenské skladiště a mezi lety 1953 a 1962 dokonce mauzoleum Klementa Gottwalda. Dnes zahrnuje expozici Laboratoř moci, hrob neznámého vojína, velkou (nefunkční) fontánu od Karla Štipla nebo výstavu dějin české a československé státnosti.

Tunely pod Vítkovem
U západního úpatí Vitkova se nachází dlouhodobě uzavřené Armádní muzeum Žižkov, na východě dosahuje své maximální výšky 270 m n. m. V severojižním směru ho protíná tunel pro pěší a též cyklotrasa vedená v tunelu zrušené železniční spojky. Na vítkovském kopci se můžete projít po stezkách a zacvičit si ve venkovní posilovně.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více