Velký Bolevecký rybník

Velký Bolevecký rybník

Největší vodní plochou západočeské metropole je s 55 hektary Velký Bolevecký rybník. Svým charakterem se dnes stále více podobá jezeru – a v posledním století se také stále zřetelněji ustupuje od jeho chovného účelu směrem k centru zábavy, sportu a relaxace. Procházka kolem jeho břehů během ubytování v Plzni vás rozhodně osvěží.

Historie Velkého Boleveckého rybníka se začala psát roku 1461, kdy se stal prvním dílem tzv. Bolevecké rybniční soustavy. Z té doby se zachovala část původního osázení hráze v podobě trojice památných dubů. Součástí systému jsou dnes ještě Malý Bolevecký rybník, Košinář, Senecký rybník, Třemošenský rybník, Nováček, Šidlovský rybník a Strženka ležící přímo na toku Boleveckého potoka. Rybníky Vydymáček, Kamenný a Rozkopaný se nacházejí na jeho přítocích.

Aktivity na Velkém Boleváku

Od 70. let 19. století až do roku 1987 Velký Bolevecký rybník sloužil v zimních měsících jako zdroj ledu pro chlazení piva v místních pivovarech. Ovšem již roku 1921 zahájila provoz restaurace, půjčovna loděk a koupaliště zvané Ostende. Lidé z Plzně a okolí chodí za odpočinkem k „Boleváku“ dodnes.

Míst jako stvořených k pohodovému odpoledni je u něj více než dost. Písečné pláže se táhnou především na východním a jižním břehu, nechybí půjčovna lodiček a možnosti občerstvení. S Velkým Boleveckým rybníkem se dobře seznámíte díky okružní stezce (vhodné i pro rodiny s kočárky a pohybově handicapované osoby). Její součástí je několik altánků a venkovní posilovna Vital Park.

K Velkému Boleveckému rybníku se autem z hotelu Ibis Plzeň dostanete asi za 20 minut. Jezdí sem však i autobusy městské hromadné dopravy a na blízké sídliště Bolevec také tramvaje.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více