Velká synagoga

Velká synagoga

Velká synagoga, plzeňský tahák nejen pro milovníky architektury

K nepřehlédnutelným památkám Plzně bezpochyby patří Velká synagoga. Na první pohled zaujme svým netradičním vzhledem, barvou a rozměry. Trávíte-li čas v hotelu Ibis Plzeň a chcete vidět něco opravdu světového, zajděte se na tuto monumentální stavbu podívat.
Velká synagoga je totiž třetí největší svého druhu na světě, v Evropě ji překonává pouze její budapešťská příbuzná. Dominantní jsou zvláště dvě věže vysoké 45 metrů, které původně měly být ještě o dalších 20 metrů vyšší. Takové plány byly ovšem kvůli blízkému kostelu svatého Bartoloměje zamítnuty.

Tip na procházku při ubytování v Plzni

Současný novorománský vzhled synagogy s maurskými prvky je výsledkem realizace návrhu stavitele Emanuela Klotze, dokončené v roce 1892. Na výrazné, načervenalé fasádě vyniká židovská hvězda, trojlodní interiér s novorenesančními prvky v bočních chodbách je ornamentálně zdoben rostlinnými vzory a nechybí ani historické varhany.
Otevírací doba Velké synagogy pro veřejnost je od dubna do října mezi 10 a 18 hodinou, základní vstupné činí 60 korun. Z plzeňského hotelu Ibis se k ní dostanete trolejbusem, stačí vystoupit v zastávce „Sady Pětatřicátníků“. Hned naproti se nachází prostorné parkoviště.
Kousek od Velké synagogy, ve Smetanových sadech, navíc můžete navštívit i opravenou Starou synagogu. Obě stavby se řadí mezi cenné doklady židovské kulturní historie na Plzeňsku.

Informace o události:

http://www.zoplzen.cz/

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více