Velká synagoga Budapešť

Velká synagoga Budapešť

Největší synagoga v Evropě a druhá největší na světě se nachází v Budapešti. Jedná se o Velkou synagogu (maďarsky Nagy Zsinagóga) s rozměry 75 krát 27 metrů a kapacitou 3 tisíce lidí. Svou koncepcí a významem se řadí k nejdůležitějším představitelům uherské architektury 19. století.

Velkou synagogu najdete v srdci Budapešti asi 500 metrů od levého břehu Dunaje. Podle polohy u křižovatky ulice Dohány s bulvárem Károli körút se jí občas říká „synagoga v ulici Dohány“ (maďarsky Dohány utcai Zsinagóga). Dobrou dostupnost městskou dopravou zajišťuje blízká přestupní stanice metra Deák Ferenc tér a stanice metra Astoria, na kterou navazují autobusové a tramvajové linky.

Vzhled a výzdoba Velké synagogy

Velká budapešťská synagoga byla postavena v letech 1854 až 1859. Výrazný trojlodní chrám s dvojicí zdobných věží s kopulemi navrhl vídeňský architekt Ludwig Förster v maursko-byzantském stylu. Zajímavé využití zde našly vícebarevné surové cihly a keramické zdobné vložky.

Interiér se sice ortodoxně dělí na část pro ženy a část pro muže, svým rozvržením zároveň napovídá o uplatnění reformního judaismu. Výzdoba, zčásti litinová, je dílem Frigyese Feszla. K vybavení synagogy v Budapešti patří i velkorysé varhany s 5 tisícovkami píšťal, na které hrál i Ferenc Liszt.

Otevírací doba a význam Velké synagogy
V současnosti tvoří Velká synagoga kulturní centrum židovské komunity v Budapešti. Pro návštěvníky otevírá od začátku března do konce října denně od 10 hodin kromě soboty, během židovských prázdnin je zavřeno.

Hebrejské muzeum vedle synagogy se nachází od roku 1931 v rodišti Theodora Herzla, novináře a jednoho z duchovních otců státu Izrael. Až do roku 1944 vedle stála brána do židovského ghetta a tragický osud tisíců jeho obyvatel ve 30. a 40. letech dokumentují masové hroby v zahradě na nádvoří. Památník maďarským obětem holocaustu má podobu smuteční vrby z ocelových prutů se jmény vyrytými na listech.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více