Veletržní palác v Praze, příběh zkázy a znovuzrození

Veletržní palác v Praze, příběh zkázy a znovuzrození

Dřevěné páternostery, nedostatečná kapacita vodovodní sítě či unikající plyn, to byl jen zlomek z dlouhé řady faktorů, které se postaraly o destrukci Veletržního paláce během katastrofického požáru 14. srpna 1974. Jeho zásluhou však došlo ke komplexní rekonstrukci budovy, která nakonec i přes 20 let trvající realizaci zajistila Praze reprezentativní prostory pro sbírky Národní galerie.

O rozsahu požáru svědčí doba jeho likvidace (6 dní) i celkový rozsah škod: 224 miliónů korun je nejvíce, kolik kdy oheň v našem hlavním městě spolykal.

Cesta k uměleckému výstavnímu komplexu ovšem byla ještě dlouhá, vždyť nejprve se uvažovalo o přeměně paláce na poštu či dokonce pohřební síň! Skupina architektů kolem Karla Hubáčka (mimo jiné autor vysílače na Ještědu) naštěstí prosadila zápis Veletržního paláce na seznam památek.

120 metrů délky, 60 metrů šířky a 30 metrů výšky plných umění

Následná oprava tak zachovala původní podobu funkcionalistické budovy Oldřicha Tyla a Josefa Fuchse, určené k pořádání veletrhů. V době svého vzniku (1928) se stala největší svého druhu na světě. Její největší zajímavostí byla absence prakticky jakéhokoliv pravého úhlu.

Přesvědčit se můžete sami, až se během ubytování v Praze zajdete do Veletržního paláce podívat na stálou sbírku moderního a současného umění 20. a 21. století. V několika podlažích najdete na ploše téměř jednoho a půl hektaru přes 2 tisícovky exponátů z oblastí výtvarného umění, architektury a nábytku, scénografie, fotografie nebo designu.

Těšte se na díla od Muchy, Cézanna, Picassa, Myslbeka, Moneta, Švabinského, Van Gogha a mnoha dalších…

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více