Városliget, Městský lesík

Városliget, Městský lesík

Odpočinek? Zábava? Poznání? To vše na ploše skoro 1,5 kilometru čtverečního nabízí park Városliget na severovýchodním okraji budapešťského centra. Jeho zrod se – stejně jako například u navazujícího náměstí Hrdinů (Hősök tere) – pojí s oslavami tisíce let od příchodu Maďarů do Uherské nížiny.

Od roku 1896 vyrostla v Městském lesíku (jak zní překlad Városliget do češtiny) celá řada atrakcí. Ta zřejmě největší, zoologická a botanická zahrada Állatkert, tady však fungovala už 30 let předtím – což z ní dělá jednu z nejstarších institucí svého druhu na světě. Prohlédnout si zde můžete více jak tisícovku zvířecích druhů.

Minimálně stejné popularitě se těší komplex nejrozsáhlejších evropských léčebných lázní Széchenyi. Díky dvojici termálních pramenů deroucích se na povrch z hloubky 1 256 metrů se tady léčí artritida, menstruační obtíže, neuritida, revmatismus či poruchy dýchacího a zažívacího ústrojí.

Tipy na zábavu v Městském lesíku Városliget
Zvláštní kapitolu historie Městského lesíka tvořil zábavní areál Vidám park. Zahrnoval kolotoč z roku 1906, dřevěnou horskou dráhu, pohádkové lodičky nebo jeskynní dráhu Barlangvasút. Minulý rod v předcházejících větách je opodstatněný, neboť celý lunapark ukončil svůj provoz roku 2013.

Přesto zůstala ve Városliget spousta dalších zajímavých míst. Nepřetržitě zde funguje cirkus, k prohlídce zve hrad Vajdahunyad, za uměním koncertní síň Petőfi Csarnok. Zavítat můžete do trojice muzeí: dopravního (Közlekedési Múzeum), krásného umění (Szépművészeti Múzeum) a do Paláce umění (Műcsarnok).

Městský lesík Városliget, z hotelů Mercure, Novotel, Ibis a Sofitel Budapešť dobře dostupný metrem (stanice Széchenyi furdö hned u lázní), se nachází na konci Andrássyho třídy. Ukrývá také dětská a sportovní hřiště, jezera a fontány, restaurace a hospody, altánky a pomníky.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více