Václavské náměstí, pupek Prahy pod vocasem

Václavské náměstí, pupek Prahy pod vocasem

Václavák. Možná není nutné psát více, protože nejznámější náměstí u nás a jeden ze symbolů hlavního města přece každý dobře zná. Opravdu? Kdy tedy vznikl? Jak se původně jmenoval? Kteří světci na něj shlížejí z pomníku svatého Václava? Na fasádě kterého domu jsou malby od Mikoláše Alše?

Největším znalcem Václavského náměstí byl Ivan Mládek, který zpíval: „V krámě poblíž Vašaty koukneme se na šaty, pak se u Tabarinu více k tobě přivinu, v domě bot za chviličku dám ti první hubičku, v Carioce na kávě už je ruka v rukávě.“ Léta osmdesátá jsou však již dávno pryč a většina tehdejších obchodů i podniků z Václaváku zmizela v propadlišti dějin.

Historie náměstí začala založením Nového města pražského Karlem IV. roku 1348. Pod názvem Koňský trh plnilo roli jednoho z tržišť – plných 500 let, než se v revolučním roce 1848 přejmenovalo na současný název. Teprve poté ho pokryla důstojná dlažba.

Tramvaje po něm jezdily téměř sto let mezi roky 1884 a 1980 – dnes ho pouze přetínají mezi Jindřišskou a Vodičkovou ulicí.

Na václavském Václaváku

Dominantu Václavského náměstí tvoří Národní muzeum, nyní od něj oddělené rušnou magistrálou. Přirozeným srdcem náměstí je pomník svatého Václava se sochami dalších čtyř světců: sv. Ludmily, sv. Vojtěcha, sv. Prokopa a sv. Anežky.

Nikoliv nadarmo se Václavské náměstí stalo svědkem důležitých historických událostí jako vyhlášení samostatného Československa (1918), upálení Jana Palacha (1969) nebo listopadových demonstrací proti komunistickému režimu (1989).

I dnes je Václavák místem rozmanitých politických a společenských akcí, ale také nákupů, odpočinku a kulturního života. Ostatně není náhoda, že právě tady najdete pražské brandové hotely Ibis a Novotel.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více