Váci utca, nakupování jedna radost

Váci utca, nakupování jedna radost

Úzkou a nenápadně umístěnou uličku Váci utca byste během pobytu v Budapešti rozhodně neměli přehlédnout. Právě na ní se už po tři staletí soustřeďuje obchodní ruch maďarského hlavního města. A je tomu tak dodnes, byť se řada prodejců přemístila do obřích nákupních galerií na periferii.

Váci utca, měřící zhruba 550 metrů, začíná na rohu ohromného náměstí Vörösmarty tér. Vine se Pešťským starým městem ze severu na jih rovnoběžně s řekou, stačí z ní odbočit doprava a na dunajské nábřeží se dostanete asi po 100 metrech. Ulice končí na roztomilém náměstíčku Fövám tér, přímo naproti Velké tržnici (Központi Vásárcsarnok).

Její rozmanitý a téměř bezbřehý sortiment výtečně doplňuje obchodní nabídku Vácké ulice.

Váci utca se zrodila na úsvitu 18. století sloučením dvou samostatných ulic, které se dosud pyšní svou typickou atmosférou. Jejich podstatná část se změnila na pěší zónu a hodně budov pochází z přelomu 19. a 20. století. Honosná architektura a příležitosti k nákupům zde fungují v unikátním sepětí.

Co uvidíte ve Vácké ulici
K významným stavbám na Vácké ulici se řadí modernistický dům Regista z roku 1937, Thonetův dům s krásnou fasádou či secesní budova květinářství Philanthia z roku 1905. Nepřehlédněte ani historickou bronzovou kašnu se sochou Herma.

Ulice Váci utca, k jejímuž koloritu patří i četné kavárny a restaurace, je z budapešťských hotelů Mercure, Novotel, Ibis a Sofitel dobře dostupná městskou hromadnou dopravou. Nejbližší stanice metra je Fövám tér na lince 4.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více