Trojský zámek, klenot mimo pražské centrum

Trojský zámek, klenot mimo pražské centrum

Mohlo by se zdát, že všechny význačné pražské památky stojí v srdci hlavního města. Jedním z důkazů, že to tak úplně není, je Trojský zámek. Ukrývá se takřka za devatero horami a devatero řekami, za Letnou, za Stromovkou a ještě za dvěma vltavskými rameny.

Cesta do Trojského zámku ovšem není nijak složitá. Až k němu jezdí autobus č. 112 ze stanice metra Nádraží Holešovice. Druhou možností je speciální linka ze záchytného parkoviště u výjezdu z tunelu Blanka (autem se na parkoviště z hotelů Ibis, Novotel, MGallery dostanete díky novému Trojskému mostu doslova za pár minut). Lze využít i dalších parkovacích ploch přímo u zámku.

Okolí zámku Troja patří k nejnavštěvovanějším v Praze. Může za to nejen samotný zámek s nádhernými zahradami, ale též sousední zoo a nedaleká botanická zahrada. Během jednoho výletu tedy stihnete hned trio jedinečných pražských atrakcí.

Zahrada Trojského zámku a další skvosty

Barokní Trojský zámek, připomínající i letohrádek či honosnou vilu, byl postaven zásluhou hraběte Václava Vojtěcha ze Šternberka v roce 1678. Symbolicky ho věnoval císaři, proto se přímo v hlavní ose zámku otevírá pohled na sídlo panovníka – na Pražský hrad. Jedná se o dílo architekta Jeana Baptiste Matheyho a stavitelů Giovaniho Domenica Orsiho de Orsiny a jeho žáka Silvestra Carloniho.

Jádrem zámku je Císařský sál s krásnými malbami oslavujícími triumf nad Turky u Vídně. Chodby z něj na obě strany míří do točitých schodišť věžovitých belvederů. Za vidění stojí i konírna s původními mramorovými žlaby a čínské salónky. Vyvrcholením rozsáhlých romantických zahrad je velkolepé schodiště s výzdobou znázorňující vítězství olympských bohů nad Titány.

Součástí expozic je také muzeum vína a vinotéka.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více