Trojhalí

Trojhalí

Je to jednoduché: stačí smíchat originální industriální památky s povedenou rekonstrukcí na multifunkční společenský prostor, náměstím k pořádání akcí pod širým nebem a dobrou dostupností autem i městskou dopravou – a získáte kulturní srdce velkoměsta nenásilně propojující starou zástavbu s novou. Jako se to povedlo v ostravském Trojhalí.

Cesta k němu však nebyla snadná.

Do 70. let minulého století tvořil jeho areál součást obří průmyslové zóny v čele s koksovnou, elektrárnou a šachtou. Tedy jámou, proslavenou pod názvem Karolina, kterým se dnes honosí zdejší rozlehlá obchodní galerie.

Bourací práce se naštěstí dvojici provozních budov, které mezitím získaly status chráněné památky, vyhnuly. V letech 2012 až 2014 tak mohla proběhnout jejich rekonstrukce, kladoucí si za cíl nejen technologickou opravu, ale také oživení celého komplexu a jeho napojení na Forum Nová Karolina.

Jak co nejlépe využít Trojhalí
Prostorný a velkorysý design elektrocentrály (tzv. Dvojhalí – skládá se ze dvou podélně propojených hal) je jedinečný. Původně sloužila průmyslovému areálu i části navazující výstavby, v současnosti lze její interiér variabilně využívat ke konání rozmanitých kulturních a společenských událostí (divadlo, koncerty, výstavy, trhy, dětské, hasičské či vojenské dny atd.).

Energetická ústředna, určená především ke sportovním účelům (včetně veřejného bruslení), má spíše komorní charakter. Architektonické řešení obou budov stvořil známý architekt Josef Pleskot. Nezapomněl ani na šatny, občerstvení a parkoviště.

Z hotelu Mercure Ostrava Center se do Trojhalí dostanete pěšky za 20 minut, autem za 5 minut a městskou hromadou dopravou (tramvají č. 8) zhruba za čtvrt hodiny.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více