Trnava

Trnava

Jeden z vděčných turistických cílů během pobytu v Bratislavě představuje okresní město Trnava. Spojení z metropole nad Dunajem je rychlé, množství památek přiměřené a příležitostí k zábavě i nákupům dostatek.

Trnava leží na říčce Trnávce v centru Trnavské pahorkatiny zhruba 45 kilometrů severovýchodně od Bratislavy. Díky přímé železniční trase a silničnímu přivaděči od dálnice D1 se sem z hlavního slovenského města dostanete za pár desítek minut.

Nejstarší dochované zmínky o Trnavě sahají až do roku 1211, kdy se stala prvním královským městem. O jejím kulturním významu svědčí založení premiérové univerzity na uherském území roku 1635, divadla roku 1831 a také skutečnost, že Bernolákova spisovná slovenština vznikla právě z trnavského nářečí.

Co vidět v Trnavě

Historické centrum Trnavy turisty láká především barokní výstavbou a opevněním. Za vidění stojí bazilika sv. Mikuláša, arcibiskupský palác, chrám sv. Jána Krstiteĺa a výrazná židovská synagoga. Milovníci architektury a umění ocení evangelický kostel a neoklasicistní Kopplovu vilu s galerií.

Na toulkách Trnavou si povšimněte také velice zajímavého Domu hudby, který tvoří součást Západoslovenského muzea. Nachází se v původním měšťanském domě z 13. století a zahrnuje i expozici věnovanou hudebnímu skladateli Mikulášovi Schneiderovi Trnavskému.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více