Tramvaje v Plzni

Tramvaje v Plzni

Bez tramvají si snad Plzeň ani nejde představit, vždyť tvoří páteř její dopravy, celá síť měří 20 kilometrů a denně se s nimi svezou tisíce cestujících. K nejbližší zastávce na Borech se z hotelu Ibis dostanete autobusem č. 30, trať se sem má však brzy údajně prodlužovat.

Jak to všechno začalo? Velká sláva čekala živelně se rozrůstající západočeskou metropoli 29. června 1899. Tento den vyjely na svou premiérovou jízdu první tramvaje, aby usnadnily přepravu mezi nejdůležitějšími částmi města. Přestože tramvaje v Plzni si za více než 100 let svého vývoje prošly mnoha peripetiemi, dodnes zůstávají nenahraditelné.

Linkové vedení plzeňských tramvají

V současnosti plzeňská tramvajová doprava disponuje třemi linkami. První spojuje sídliště Bolevec na severu s náměstím Republiky a se Slovany na jihu, kde také funguje velká vozovna. Druhá linka míří ze Skvrňan na západě kolem autobusového nádraží a obchodní galerie Plaza do centra a pak stejně jako jednička míjí vlakové nádraží a končí na Východním Předměstí. Linka č. 4 vede od Šidlovského rybníka, kousek od zoologické zahrady, kolem Velké Synagogy a Tylova divadla až k Borskému parku.

Zastávka Sady Pětatřicátníků je jediná, kde se kříží všechny tři tratě.

Ceník a provozní doba tramvají v Plzni

Základní cena jízdného v plzeňské hromadné dopravě činí 18 Kč za nepřestupní jízdenku a 20 Kč za přestupní jízdenku na dobu 1 hodiny.

Interval plzeňských tramvají se pohybuje kolem 8 minut během všedních dnů a zhruba 10 minut o víkendech. První vozy vyjíždějí kolem 4 hodiny ranní, provoz končí chvíli po půlnoci.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více