Tramvaje v Ostravě

Tramvaje v Ostravě

Celkem 17 linek, na 66 kilometrů tratí a zhruba stovka zastávek dělají ostravskou tramvajovou síť třetí největší v České republice. Od hotelu Mercure Ostrava Center (zastávky Stodolní nebo Důl Jindřich) se „eletrikou“ dostanete prakticky všude po městě, třeba až na jih do Avion Shopping Parku.

První tramvaj (tehdy ještě parní) se na trati z přívozského nádraží do Vítkovic rozjela 18. srpna 1894. Brzy proběhla elektrifikace a pravidelná doprava elektrickými tramvajemi začala na prvního máje 1901. V následujících letech se linkové vedení rychle rozrůstalo, avšak teprve v 50. a 60. letech došlo k definitivnímu sjednocení kolejí na standardní rozchod 1 435 mm.

Tramvají napříč Ostravou
Tramvajové vozy v Ostravě mají modrobílou barvu se žlutými doplňky. Po kolejích tu jezdí dlouhá řada typů značek Tatra, Škoda, Inekon, VV a Vario s intervaly kolem 10 minut (o víkendech zhruba 20 minut). K dispozici mají dvojici vozoven v Porubě a Moravské Ostravě.

Nejvíce „lokalek“ projíždí přestupními uzly Náměstí Republiky (10 linek), Sad Boženy Němcové a Hulváky. Přestupní terminály Svinov Mosty, Hranečník a Dubina umožňují snadný přestup na vlak, trolejbus či autobus. Linka č. 5 z Poruby je navíc prodloužena kolem letního koupaliště až do obce Zátiší asi 11 kilometrů od Opavy.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více