Tančící dům

Tančící dům

Mezi pražskými magnety se už pevně usadil i Tančící dům na Rašínově nábřeží. Zahraniční turisté ho dokonce jeho atraktivitou řadí k památkovým skvostům jako Karlův most či katedrála svatého Víta. V době svého vzniku v 90. letech však takové jednoznačné nadšení nevyvolával.

Stavba byla tenkrát značně průlomová. Na okraji historického jádra se objevila budova moderního, originálního vzhledu, dobře viditelná při výhledech z Pražského hradu nebo z Petřína. Odpůrcům se ani nelze divit, že kritizovali její výstřednost a narušení tradičního panoramatu.

Tančící dům jako turistické lákadlo

Jen se Tančícím domem pokochejte. Není pravidelný, působí, jako kdyby byl skutečně v pohybu, vystupuje do linie chodníku. V areálu Jiráskova náměstí na sebe jednoznačně strhává pozornost. Jeho dominantou jsou dvě rohové věže, evokující slavný taneční pár Fred Astaire a Ginger Rogersová z období mezi válkami.

Se strnulostí jiné éry – se socialistickou panelákovou výstavbou – se prý autoři Tančícího domu, architekti Vlado Milunić a Frank O. Gehry, symbolicky loučí jeho vlnícím se charakterem. V každém případě se jedná o jeden z prvních počinů významných světových architektů v Praze po roce 1989 a zároveň o její novodobou ikonu.

Útroby v Tančícím domě ukrývají kromě kanceláří několik veřejně přístupných prostorů. Galerie (otevřená denně od 10 do 19 hodin) se zaměřuje na podporu talentovaných umělců i na prezentaci slavných autorů z celého světa. V sedmém patře si můžete pochutnat v restauraci Ginger & Fred a v devátém, nejvyšším patře, si z Glass Baru užijete nádherné pohledy na centrum stověžatého města nad Vltavou.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více