Széchenyiho řetězový most

Széchenyiho řetězový most

Přestože se ve skutečnosti jedná o most visutý, patří Széchenyiho řetězový most přes Dunaj k symbolům maďarského hlavního města. Nazývá se podle uherského hraběte Istvána Széchenyiho, který v roce 1839 inicioval jeho stavbu. Realizován byl mezi lety 1839 a 1849. Dnes ho můžete během pobytu v Budapešti překonat autem nebo se po něm projít pěšky.

Řetězový most Széchenyi lánchíd spojuje Budu s Peští v oblasti pod hradním vrchem Várhegy. Na pravém břehu Dunaje začíná u náměstí Clark Adám, na druhé straně ústí na náměstí Széchenyi István. Je to jenom pár set metrů od stanic metra Deák tér a Arany János utca.

Poznejte rekordy Széchenyiho mostu

V době svého vzniku patřil budapešťský řetězový most ve své kategorii mezi nejdelší na světě. Projektant William Tierney Clark a stavbyvedoucí Adam Clark (ne, nebyli to příbuzní) ho stvořili jako zvětšenou kopii londýnského Marlow Bridge přes Temži. Dosahuje délky 375 metrů, šířky necelých 15 metrů a rozpětí mezi dvojicí středových pilířů 202 metrů.

A ještě jeden primát Széchenyiho řetězový most drží. Ač je to k nevíře, jedná se o první most překonávající dunajskou hladinu v maďarské metropoli. Dlouhou dobu po svém zprovoznění byl přechod přes něj zpoplatněný, neboť peníze na jeho stavbu dali význační uherští bankéři v čele s Györgem Sinou.

S budapešťským řetězovým mostem se pojí i dvě legendy. První říká, že tvůrce jeho nádherných lvích sousoší, Ján Marschalko z Levoče, skočil hanbou do řeky, neboť jim zapomněl vytesat jazyky. A podle druhé neemigrovala většina Maďarů v revolučním roce 1956 na Západ jen proto, aby se mohla i nadále kochat nádherným městským panoramatem v čele s mostem.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více