Synagóga v Segedínu

Synagóga v Segedínu

Jednou z největších židovských modliteben na světě je Nová synagoga v Segedínu. Na první pohled zaujme svou stavební rozmáchlostí, architektonickou zdobností i bohatostí detailů. Jedná se rozhodně o pamětihodnost, o jejíž prohlídce byste během ubytování v Szegedu měli vážně uvažovat.

Nová synagoga, ve svém stylu kombinující maďarskou secesi s prvky Art Nouveau, se pyšně vypíná mezi ulicemi Hajnóczy a Gutenberg. Z hotelu Novotel Szeged se sem snadno dostanete pěšky za zhruba 30 minut či tramvají (stačí vystoupit na zastávce Tisza Lajos körút – Károlyi utca).

Až se budete procházet kolem segedínské Nové synagogy, neměl by vás překvapit ani maurský, gotický nebo antický nádech jejího vzhledu. Právě arabskými a dalšími památkami se totiž její tvůrce, maďarský architekt židovského původu Lipót Baumhorn, inspiroval.

Synagóga Szeged září jako vesmír
Vlastní stavba proběhla v letech 1900 až 1903. Chloubu Nové Synagogy tvoří kopule od Miksy Rotha vysoká 48 metrů, symbolizující tmavomodrým sklem a hvězdami noční oblohu. Uvnitř budovy se ukrývá zdobený tabernákl z akátového dřeva a řada jiných podivuhodných artefaktů.

Vstup do Nové synagogy je placený, protože však stále slouží svému původnímu náboženskému účelu, musíte mít zakrytou hlavu, ramena i kolena. Otevírací doba je denně od 10 do 17 hodin s hodinovou polední pauzou a s výjimkou sobot a hlavních židovských svátků.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více