Stupava

Stupava

Na úpatí Malých Karpat, pod vrcholem Kozlisko (537 m n. m.) leží městečko Stupava. Zaujme vás nejen svou dlouhou historií, sahající až do starověku, ale i propojeností s přírodou. Příkladem budiž blízká biofarma se salaší a dětským hřištěm. Z centra k ní vede naučná stezka s desítkou informačních cedulí.

Význačný doklad osídlení oblasti tvoří pozůstatky předsunuté římské vojenské stanice z 2. století. První písemná zmínka o městě pod názvem Ztumpa pochází z roku 1269, kdy v lesích nad ním vznikal kamenný hrad Pajštún. Zničili ho Napoleonovi vojáci a v současnosti se z jeho trosek otevírá pěkný pohled až na Alpy.

Rozlehlý barokní zámek Stupava (kaštiel) uprostřed města, dříve patřící rodu Pálffyovců, dnes sice není veřejně přístupný, rozhodně však zavítejte do přiléhajícího zámeckého parku. Ve stylu romantických anglických parků ho založili poslední zámečtí pánové Károlyiovci. Jeho součástí je sportovní areál, staré koupaliště, rybník, minizoo a alej s řadou vzácných dřevin.

Vypravte se za Ferdišovými džbánky
Hned vedle zámku, na náměstí Svaté Trojice, stojí kostel sv. Štefana (uherský král) v barokním provedení. Díky četným přestavbám a přístavbám se pyšní vyumělkovaným a rozložitým vzhledem. Kousek od chrámu se krčí pěkná kaplička z let 1709 až 1713 s kalvárií.

K dalším důležitým kulturním stavbám Stupavy patří židovská synagoga vybudovaná v roce 1803. Na zdejším židovském cintorínu se dokonce nachází nejstarší dochovaný židovský náhrobní kámen na Slovensku (z roku 1646). Muzeum Ferdiše Kostky prezentuje výrobky rodáka a významného tvůrce keramiky, především džbánků.

Do Stupavy je to z bratislavských hotelů Ibis a Mercure asi 20 kilometrů. Díky dálnici D2 se tam rychle dostanete autem a autobusovou dopravou.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více