
Stromovka, park plný stromů a zábavy
Její plánek může někomu připomenout velkou rybu plující směrem na východ. Zvláště, pokud do něho zahrnete i areál navazujícího Výstaviště a obou železničních tratí, které ji lemují ze severu a z jihu. Nejenom díky tomu je Stromovka mimořádným místem, kde se během pobytu v Praze vyplatí strávit jedno příjemné odpoledne.
Fakt, že Stromovka je pouhým zlidovělým označením pro Královskou oboru, v tuto chvíli vůbec není podstatný. Založil ji (zřejmě) roku 1268 Přemysl Otakar II. a místo, které zvolil, je pro dnešní oddechový park naprosto ideální. Hlučné komunikace ji míjí, proto si v ní budete připadat jako ve skutečné lesní oáze. Od Císařského ostrova ji odděluje plavební kanál Vltavy, po zdejší pěší lávce se navíc pohodlně dostanete k Trojskému zámku a zoologické zahradě.
Ve Stromovce si odpočinete
Málokoho při toulkách Stromovkou napadne, že takřka v polovině pod ní vede Bubenečský tunel, součást městského okruhu. Ostatně dopravit se sem snad nemůže být snazší. V blízkém dosahu Stromovky stojí hned pětice vlakových stanic (nádraží Praha-Holešovice a zastávky Bubny, Dejvice, Holešovice a Podbaba), dvě stanice metra (Hradčanská a Nádraží Holešovice) a tři autobusové zastávky.
Můžete sem přijet i lodí (k přístavišti Císařský ostrov plují parníky z přístaviště Na Františku) nebo autem (ideální je zaparkovat u sportovní haly Tipsport arena). Tramvaj dokonce zajíždí až do Královské obory (do roku 1941 jezdila do jejího nitra, důkazem budiž současná restaurace Vozovna).
K dalším zajímavým objektům ve Stromovce patří renesanční Místodržitelský letohrádek, Šlechtova restaurace, domek u Rudolfovy štoly a především Planetárium Praha. Celý areál v úpravě anglického parku je doslova prošpikovaný rybníčky, dětskými hřišti, piknikovými místy, altánky, sochami, nechybí venkovní posilovna a dokonce ani psí louka.