Štramberk

Štramberk

Štramberk, město zázraků

edním z nejpodivuhodnějších míst u nás je moravský Štramberk. Že nevěříte? Znáte snad jiné město s necelými čtyřmi tisícovkami obyvatel, které se pyšní unikátní památkovou rezervací, hradem, věhlasnou rozhlednou, několika muzei, netradiční botanickou zahradou či světově proslulou jeskyní? A navíc odsud pochází jedna vyhlášená cukrářská laskomina.


Tu historku jste už možná slyšeli: když Štramberští s pomocí lsti zahnali roku 1241 strašlivé tatarské vojsko, našli v opuštěném ležení lidské uši uřezané křesťanským zajatcům. Od té doby se tady peče vyhlášená pochoutka, slaďoučké štramberské uši. Město se však proslavilo i díky jiným atrakcím.

Využijte svého pobytu v Ostravě a vydejte se do 40 kilometrů vzdáleného Štramberku, na jehož okraji se pod magickým vrchem Kotouč nachází tzv. Národní sad se sochami význačných postav české minulosti. Součástí areálu je též krasová jeskyně Šipka, v níž byla roku 1880 objevena čelist neandrtálce, nález vskutku zásadního významu.

Poznejte skvosty z moravského severu

Specifická poloha Štramberku mezi kopci beskydského podhůří umožnila vznik botanické zahrady s arboretem v prostoru zrušeného vápencového lomu Dolní Kamenárka. Za návštěvu rozhodně stojí i muzeum věnované geniálnímu malíři Zdeňkovi Burianovi, Muzeum Novojičínska, minizoo Aqua Terra nebo Panoptikum s muzeem loutek.


Koho zajímá architektura a dějiny, ocení štramberský kostel sv. Jana Nepomuckého a především zdejší hrad s vyhlášenou rozhlednou Trúba. Z původně středověké strážní věže se otevírá nádherný výhled na Ostravu, Beskydy i Oderské vrchy. Rozkošná dřevěná zástavba na předměstí, čítající desítky historicky hodnotných domů, je památkově chráněná.


A pokud pořád ještě nebudete mít dost, můžete se z hotelu Mercure v Ostravě vydat na výšlap na Bílou horu, z níž shlíží velice hezká rozhledna stejného jména, nebo do sousední Kopřivnice. Technické muzeum Tatra tam jistě okouzlí nejenom chlapeckou část návštěvníků.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více