Strahovský klášter

Strahovský klášter

Nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, jeden z nejvýznamnějších architektonických monumentů v hlavním městě, hodnotná sbírka obrazů a sídlo Památníku národního písemnictví, to vše představuje Strahovský klášter. I po několika staletích ho spravují jako duchovní a kulturní středisko pokorní řeholníci.

Strahovský klášter se nachází mezi čtvrtěmi Pohořelec a Strahov na okraji historického jádra a zároveň kousek od Pražského hradu. Svými zahradami s výhledy na Prahu zabírá část svahu táhnoucího se od Malé Strany až nahoru na Petřín. Po něm se ostatně můžete vypravit ulicí Strahovskou kolem tzv. Hladové zdi až k Petřínské rozhledně. Kolem klášterního komplexu vede tramvajová trať z Bílé Hory a Vypichu do centra města.

O založení Strahovského kláštera se roku 1143 zasloužil kníže Vladislav II., který zde byl jako král později sám pohřben. Většina přestaveb areálu proběhla kvůli požárům a poškození za válek. Současnou barokní podobu mu dodali Giovanni Domenico Orsi, Jan Baptista Mathey a Anselmo Lurago v 17. století.

Strahovský klášter a jeho expozice

Strahovský klášter, význačná historická pamětihodnost, je otevřený i pro veřejnost, navíc však stále slouží jako sídlo premonstrátského řádu. Konají se tady bohoslužby, tematické výstavy a jiné společenské akce. Během dovolené v Praze jde o jeden ze zásadních turistických cílů.

Prohlídku Strahovského kláštera lze uskutečnit ve dvou okruzích. První zahrnuje strahovskou knihovnu a druhý strahovskou obrazárnu. V knihovně Památníku národního písemnictví funguje studovna s připojením k internetu a on-line katalogem knih. Součást kláštera tvoří Filosofický a Teologický sál, klenotnice a také restaurace s minipivovarem vařícím značku Sv. Norbert.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více