Starý most v Bratislavě

Starý most v Bratislavě

Kus historie, tragické události, doklad technického rozvoje i radostnou přítomnost v sobě ukrývá bratislavský Starý most přes Dunaj. Na první pohled působí sice poněkud skromně, ale pokud budete pozorně naslouchat, objevíte v jeho konstrukci mnohé zajímavosti a tajemství.

Starý most vznikl jako první pevný most v Prešpurku, jeho ocelovou konstrukci nesly kamenné pilíře. Roku 1890 ho slavnostně otevřel císař František Josef I., po němž také nesl své jméno. Tenkrát dokonce sloužil pro železniční trať z Bratislavy do uherského Szombathely.

Po první světové válce přišlo přejmenování na Štefánikov most. Za druhé světové války ho při ústupu vyhodila do vzduchu německá armáda, ale brzy poté byl opraven do původní podoby. V poválečném období byl dlouho jediným mostem v Bratislavě, a tak ani nevadilo, že neměl žádné oficiální jméno.

460 metrů vzpomínek nad Dunajem

Po dokončení sousedního mostu SNP v roce 1972 získal název most Červenej armády. Vlaky na něm nahradily tramvaje a automobily, nechyběl chodník pro pěší. Bohužel právě tady, mezi druhým a třetím pilířem, se 13. dubna 1981rozhodl pro svůj osudový skok do dunajských hlubin zpěvák Jiří Schelinger.

Dnes už jsou dokladem více jak stoleté minulosti Starého mostu (zvaného tak od roku 1990) pouze dva mýtné domy, na staroměstské (ukrývá muzeum celnictví) i petržalské (restaurace) straně. Celá stavba byla totiž mezi lety 2013 až 2016 kompletně rekonstruovaná a důstojně navazuje na areál moderního obchodního centra Eurovea.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více