Staroměstské náměstí, srdce staré Prahy

Staroměstské náměstí, srdce staré Prahy

Co spojuje pražské ulice Dlouhou, Týnskou, Celetnou, Železnou a Pařížskou? Všechny ústí na Staroměstské náměstí, pomyslný historický střed hlavního města. Tady se vyhazovali konšelé z oken, tady se stínaly hlavy rebelům, tady se manifestovalo. Dnes je ze „Staromáku“ turistické centrum, na kterém občas vítáme úspěšné sportovce.

Historie Staroměstského náměstí se začala psát už na začátku minulého tisíciletí, kdy zde fungovalo tržiště. V polovině 14. století byla založena Staroměstská radnice, ve které si lze prohlédnout původní sály, gotickou kapli, podzemí a dějepisnou výstavu. Dominantou budovy je takřka 70 metrů vysoká věž s vyhlídkovým ochozem a především unikátní orloj, spuštěný v roce 1410.

Jenom kousek od radnice svítí z´dlažby 27 bílých křížů připomínající popravu 27 českých pánů 21. června 1621. Pomník mistra Jana Husa od Ladislava Šalouna uprostřed náměstí vyrostl roku 1915 u příležitosti půltisíciletí od jeho mučednické smrti.

Na toulkách Staroměstským náměstím

Dvě význačné stavby už bohužel na Staroměstském náměstí nestojí. Vzpomínkou na barokní mariánský sloup, stržený rozvášněným davem při vzniku republiky na podzim 1918, je „pražský poledník“, určený jeho stínem v pravé poledne. A parčík vedle radnice je němým odkazem její části poškozené a zbořené na konci druhé světové války.

I tak je na Staroměstském náměstí, které se po zrušení tramvajové tratě roku 1966 stalo pěší zónou, hodně zajímavého k vidění. Na východní straně se nad ním tyčí gotický kostel Matky Boží před Týnem (lidově Týnský chrám), na severozápadě můžete obdivovat nádherný barokní kostel svatého Mikuláše. V rokokovém paláci Kinských se nachází sbírka Národní galerie umění Asie a starověkého Středomoří.

Typický kolorit dodávají Staroměstskému náměstí četné, honosně zdobené měšťanské domy: U Kamenného zvonu, Štorchův dům, U Minuty či U Bílého jednorožce. V jejich přízemích jsou v provozu rozmanité restaurace, kavárny, muzea a obchody.

Je to jen kousek od našich hotelů ibis Praha Old Town a Century Old Town Prague Mgallery, tak neváhejte.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více