Stará radnice v Bratislavě

Stará radnice v Bratislavě

Drží několik primátů: je nejstarší radnicí na Slovensku, jednou z nejstarších budov Bratislavy a sídlí v ní nejstarší slovenské muzeum s nepřetržitým provozem. Už to je dost důvodů k tomu, abyste si Starou radnici během svého pobytu v Bratislavě prohlédli.

Bratislavská radnice je stavební komplex, jehož nejstarší částí je původně gotická věž ze 13. století. Na ni navazuje hlavní budova, měšťanský Jakubův dům postavený rychtářem Jakubem II. o sto let později. V 15. století se součástí radnice staly i starý Pawerův dům a Ungerův dům (s později dodanými renesančními okny), v 18. století též rokokový Aponiho palác. Požár ve stejné době vedl k barokním úpravám věže a roku 1912 bylo dostavěno neogotické křídlo.

Turista ve Staré radnici

Hlavním turistickým lákadlem Staré radnice je však Městské muzeum, které v ní sídlí od roku 1868. Uvidíte v něm velké množství dobových exponátů, zachycujících kulturní a společenské dějiny největšího slovenského města, ale i běžný život jeho obyvatel. Specialitou je dělová koule, umístěná ve věžní stěně.

Vypálil ji kanón Napoleonova vojska.

Chcete-li se pokochat výhledem na město nad Dunajem z radniční věže, stačí vyrazit na Hlavné námestie, kde radnici najdete. Z hotelu Ibis Bratislava se tam pěšky dostanete za 10 minut, z hotelu Mercure Centrum Bratislava využijte tramvaj, která zastavuje kousek od něj.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více