Smetanka, přírodní park

Smetanka, přírodní park

Jméno parku Smetanka moc neřekne ani leckterému rodilému Pražákovi – přitom svou rozlohou patří v hlavním městě k největším a jeho poloha je doslova unikátní. Páteří mu je z velké části železniční trať s potokem Rokytka a zároveň umožňuje projít ve stínu stromů do samotného srdce metropole.

Jako přírodní park je Smetanka poměrně mladým útvarem, neboť byl vytvořen až roku 2009. Zabírá 1,5 kilometrů čtverečních, přibližně vymezených zástavbou Hloubětína na severu, Kyjským rybníkem na východě, Českobrodskou ulicí na jihu a bytovou čtvrtí Zelené Město na západě. Na dvě poloviny ho estakádou přetíná dopravní tepna Průmyslová.

Z pražských hotelů Ibis, Novotel a MGallery se do přírodního parku Smetanka nejlépe dostanete metrem. Ze stanice metra Hloubětín k němu dojdete za čtvrt hodiny. Celým areálem vede řada stezek a chodníků ideálních k procházkám. Nechybí lavičky, dětská hřiště ani venkovní posilovna.

Co zajímavého najdete ve Smetance
Nejvyšším bodem parku je hřeben Smetanka (242 m n. m.), který s nedalekým vrchem Táborem (rozkládá se na něm veřejnosti přístupná botanická zahrada SOŠ Malešice) vytváří dvojvrší. Přírodním centrem území je Hořejší rybník s celou řadou živočichů jako štika, candát, kachna, potápka nebo se 150 druhy motýlů.

K dalším zajímavým místům Smetanky patří romanticky vyhlížející Hloubětínský zámeček (nepřístupný), skalní výchoz Pražský zlom či Jirákova vila. Východním směrem na park navazuje jiná rezervace Klánovice-Čihadla, opačnou stranou se táhnou další zelené plochy (Třešňovka, Krejcárek, Pražačka, Vítkov) až k vlakovému Hlavnímu nádraží.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více