Slovenská národní galerie v Bratislavě

Slovenská národní galerie v Bratislavě

Až se budete procházet po nábřeží Dunaje mezi mostem SNP (to je ten s vyhlídkovou restaurací UFO) a zábavním areálem Eurovea, určitě nepřehlédnete zvláštní stavbu připomínající z dálky tribuny fotbalového stadiónu. Ve skutečnosti se jedná o budovu Slovenské národní galerie.

Teprve, až přijdete blíže, si můžete všimnout, že se komplex SNG skládá ze tří hlavních částí. Jako první se stal jeho součástí Esterházyho palác. V roce 1950 se instituce nastěhovala též do historické budovy Vodní kasárny, barokní rezidence bývalé městské policie čtvercového půdorysu z 18. století. A v 70. letech ji doplnila zmiňovaná kontroverzní přístavba od architekta Vladimíra Dedečka.

Co tam uvidíte, v té galerii? Rozsáhlý katalog obsahuje více jak 60 tisíc položek z období 19. století, gotiky i baroka, staré kresby, moderní sochařství i malířství, fotografie, šperky, keramiku, sklo, design a další umělecké formy. Je toho dost.

Na toulkách Slovenskou národní galerií

Uvidíte obrazy slovenských malířů Antona Jasuscha, Martina Benka, Miloše Alexandera Bazovského či Ľudovíta Fully, ale i díla světových tvůrců jako Andy Warhol a Pablo Picasso. V kolekci holandské a vlámské grafiky se těšte na jména Lucas van Leyden, Maarten van Heemskerck a Maerten de Vos.

Bylo by škoda nechat si během pobytu v Bratislavě utéct tkané tapisérie Márie Rudavské a Kataríny Šujanové, gobelíny Karola Barona a Juraja Kréna či cenný soubor váz Pavla Uhríka. Odkazuje k tradičním tvarům lidové keramiky.

Ke Slovenské národní galerii se z hotelů Ibis a Mercure Bratislava dostanete snadno autobusem i tramvají. Otevřeno je po celý rok kromě pondělí, vždy alespoň od 10 do 18 hodin. Přejeme jedinečný umělecký zážitek!

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více