Sloup Nejsvětější Trojice

Sloup Nejsvětější Trojice

Sloup Nejsvětější Trojice, triumfální dílo moravského baroka

Historie zanechala na území Olomouce řadu vzácných, nádherných památek. Jednou z těch nejvýznamnějších je sloup Nejsvětější Trojice, sousoší největší barokní a zároveň nejvyšší u nás. Udělejte si příjemnou procházku z hotelu Ibis a zajděte se na něj na Horní náměstí podívat.
Impozantní vzhled sloupu umocňuje několik údajů: ukrývá 18 soch světců a po tuctu figur světlonošů a reliéfů apoštolů, dosahuje úctyhodné výšky 32 metrů a k jeho dominantám patří pozlacená sousoší Nanebevzetí Panny Marie a na vrcholu umístěné Nejsvětější Trojice. Jeho součástí je dokonce i kaple.

Sloup pochválený, nebo prokletý?

To vše též dostatečně vyjadřuje dva ze tří hlavních důvodů stavby sousoší. Vzniklo jako pompézní glorifikace katolického náboženství a současně jako vyjádření díků za ukončení morové epidemie v roce 1716. Třetím faktorem ovlivňujícím realizaci sloupu se stalo místní vlastenectví, neboť všichni jeho tvůrci byli olomouckými občany.
Z těch nejdůležitějších stojí za zmínku stavitelé Václav Render či Jan Ignác Rokický a sochaři Filip Sattler, Ondřej Zahner a Šimon Forstner. Většina z nich se bohužel nedožila vysvěcení sloupu roku 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie. Vám naštěstí stačí u hotelu Ibis Olomouc sednout na tramvaj, pěšky u sousoší budete během dvaceti minut.
Všimněte si na něm například zlaté dělostřelecké koule připomínající pruské ostřelování v roce 1758, čtyř latinských textů s chronogramy a sochy svatého Jana Sarkandra. Nechybí ani další čeští světci jako svatý Václav, svatý Vojtěch, svatý Jan Nepomucký, svatý Cyril a svatý Metoděj.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více