Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad

Nezměrné poklady ve sklepení Slezskoostravského hradu údajně hlídá železný muž s palicí v ruce. Všechny ostatní si můžete během pobytu v Ostravě prohlédnout v klidu a bez obav. Jen se v hradním areálu zbytečně nezdržujte po půlnoci, kdy po chodbách a síních chodí bílá paní…

Z původního hradu, vybudovaného na konci 13. století u soutoku Ostravice s Lučinou, se do současnosti nedochovalo prakticky nic. Brána s věží pochází ze zámecké přestavby za Jana Sedlnického z Choltic v polovině 16. století, zbytek komplexu je výsledkem rozsáhlé rekonstrukce v posledních desetiletích.

Vzhledem k tomu, že Slezskoostravský hrad byl ještě roku 1954 určen k demolici a kvůli důlní činnosti klesl zhruba o 16 metrů, se jedná o malý zázrak.

Program prohlídky Slezskoostravského hradu

Rozhodně však stojí za to ho navštívit. V hradní věži najdete historické expozice, mauzoleum Xavera Jáchyma Zahozence nebo výstavy Cesty za kořením a Hračky vašeho dětství. Na nádvoří uvidíte hradní kašnu a mučicí nástroje (např. pranýř, klec, kláda).

V hradní pevnosti spatříte původní zdění hradu, sladkovodní akvária, dobovou kovárnu a unikátní dřevořezbu Svatební veselí o rozměrech 4 krát 1,5 metrů. Především děti potěší Muzeum záhad, Muzeum čarodějnic či expozice Čertí škola a Permoníci a čerti. Součástí pevnosti je hradní kaple Jana Czupryniaka s betlémem, křížovou cestou a sochou slezské patronky svaté Hedviky.

Dominantu velkého sálu tvoří desková dřevořezba, zobrazující několikasetletý vývoj hradu. S délkou 12 metrů a výškou 160 centimetrů je největší v České republice. Z vyhlídky na nejvyšším patře hradních teras se otevírá nádherný pohled na Ostravu i Beskydy.

K hradu se z hotelu Mercure Center Ostrava dostanete pohodlně tramvají či trolejbusem. Otevřeno je po celý rok kromě ledna a základní vstupné na Slezskoostravský hrad činí 80 korun.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více