Slavín, vzpomínkový monument nad Bratislavou

Slavín, vzpomínkový monument nad Bratislavou

Překonáte-li od hotelu Mercure Centrum západním směrem (od hotelu Ibis severním) soustavu schodišť, otevře se vám pohled na monumentální památník Slavín. Jedna ze zásadních bratislavských lokalit vzpomíná na sovětské vojáky padlé koncem druhé světové války na území západního Slovenska a zároveň umožňuje nádherný výhled na hlavní město.

Slavín vznikal v letech 1957 až 1960 a slavnostního otevření se dočkal 4. dubna 1960 k 15. výročí osvobození města Rudou armádou. V tento den se zde pamětní ceremonie za účasti prezidenta slovenské republiky koná do současnosti.

Vydejte se za úžasnými výhledy ze Slavína

Slavínský komplex ve stylu sovětských válečných pomníků je dílem Jána Svetlíka a výtvarníků jako Tibor Bártfay, Juraj Kren, Rudolf Pribiš či Ladislav Snopek. Jeho jádrem je obřadní síň s obeliskem vysokým téměř 40 metrů. Ve spojení se sochou vojáka na vrcholu a podstavcem dosahuje výšky 52 metrů.

Na slavínském cintorínu odpočívá v šestici hromadných a 278 individuálních hrobech 6 845 vojáků, kteří v boji s nacisty zahynuli v dubnu 1945. Mramorové stěny obřadní místnosti pokrývají názvy slovenských měst s daty jejich osvobození. Areál doplňují sousoší Po boji (Ján Kulich), Vďaky (Jozef Kostka) a další.

Pomník Slavín se nad slovenskou metropolí tyčí na předhůří Malých Karpat v nadmořské výšce 253 metrů. Během ubytování v Bratislavě to je příjemný způsob, jak spojit procházku s poznáním historie a krásnou fotkou městského panoramatu.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více