Sad Janka Král´a

Sad Janka Král´a

Víte, kde špička kostela vyrůstá rovnou ze země? Zajděte se během ubytování v Bratislavě podívat do parku Sad Janka Král´a, kde najdete ještě spoustu dalších zajímavostí. A především si v něm báječně odpočinete a načerpáte síly k dalšímu poznávání slovenské metropole.

Sad Janka Kráľa (dříve také Bruckenau, Ligeti díszkert, Petržalské sady či Tyršovy sady) vznikl mezi roky 1774 a 1776 a řadí se mezi nejstarší veřejné parky Evropy. Svůj současný tvar získal už v roce 1839. Kostru plochy o velikosti 42 hektarů tvoří aleje, pojmenované podle vysázených stromů (topolová, javorová, vrbová, olšová atd.).

Díky botanikovi Štefanu Lumnitzerovi tady však rostou i cizokrajné dřeviny jako metasekvoje čínská a jinan dvoulaločný.

Co prožijete v Králových sadech
Areál Sadu Janka Kráľa je výjimečný již svou polohou. Leží přímo u břehu Dunaje, pod vyhlídkovou restaurací „UFO“ mostu SNP a vyústěním Starého mostu. Na jihu ho od paneláků sídliště Petržalka odděluje hráz dálnice D1. V bezprostřední blízkosti Králových sadů stojí nákupní galerie Aupark, výstaviště Incheba, divadlo Aréna a do demolice roku 2012 i fotbalový stadión Petržalka.

Asi největším tahákem parku Janka Krála je zahradní altánek, vytvořený z horní části gotické věže františkánského kostela Zvěstování Páně, který roku 1897 poničilo zemětřesení. Jako velký magnet, zvláště v letních měsících, působí fontána Holubice.

Pomník slovenského vlasteneckého básníka Janka Kráľa doplňuje Památník obětem extremismu a základní kámen památníku slovenského vystěhovalectví a zahraničních Slováků. K typickým prvkům Sadu Janka Kráľa se řadí i tucet motivů zvěrokruhu rozmístěných po celé jeho ploše. Nechybí ani několik restaurací, dětských hřišť, kiosků s občerstvením nebo plocha na pétanque.

 

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více