
Rybářská bašta
Možná si budete lámat hlavu, proč vlastně byla Rybářská bašta postavena. Leckdo podle názvu usuzuje na obranné účely, někoho může napadnout souvislost s rybolovem na Dunaji. Samá voda, přitom vysvětlení je tak prosté: romantická stavba od samého počátku slouží jako velkolepé vyhlídkové místo.
Uvidíte ji z mnoha míst v Budapešti a zároveň se vám z ní otevře neopakovatelný pohled na Dunaj a celou východní část maďarské metropole.
Rybářská bašta a její tajemná zákoutí
Označení Rybářské bašty (Halászbástya) souvisí s její polohou a vzhledem. Architekt Frigyes Schulek ji mezi roky 1895 a 1902 postavil v místech bývalého rybího trhu a dal jí podobu nádherné novogotické pevnostní věže. Zahrnuje četná schodiště, pitoreskní zákoutí, ochozy, kapli sv. Michala a především sedmičku věžiček, symbolizujících vůdce kmene Arpádů v čele s králem Štěpánem, kteří do těchto končin roku 895 dorazili.
Rybářská bašta totiž vznikla v souvislosti s oslavami tisíce let od příchodu Maďarů do Uherské nížiny.
S tím souvisí i jedinečné zasazení Rybářské bašty do areálu Hradního vrchu Várhegy. Architektonicky navazuje na blízký chrám sv. Matyáše, který do neogotické podoby upravil také Frigyes Schulek. A mezi oběma stavbami stojí mohutná jezdecká socha svatého Štěpána.
Rybářskou baštou projdete do svahu pod Hradním vrchem, po kterém soustavou schodišť sestoupíte téměř až k dunajskému nábřeží. Tam jezdí tramvaj (zastávka Halász utca), kterou se pohodlně dostanete do všech budapešťských hotelů Mercure, Novotel, Ibis a Sofitel.