Rybářská bašta

Rybářská bašta

Možná si budete lámat hlavu, proč vlastně byla Rybářská bašta postavena. Leckdo podle názvu usuzuje na obranné účely, někoho může napadnout souvislost s rybolovem na Dunaji. Samá voda, přitom vysvětlení je tak prosté: romantická stavba od samého počátku slouží jako velkolepé vyhlídkové místo.

Uvidíte ji z mnoha míst v Budapešti a zároveň se vám z ní otevře neopakovatelný pohled na Dunaj a celou východní část maďarské metropole.

Rybářská bašta a její tajemná zákoutí
Označení Rybářské bašty (Halászbástya) souvisí s její polohou a vzhledem. Architekt Frigyes Schulek ji mezi roky 1895 a 1902 postavil v místech bývalého rybího trhu a dal jí podobu nádherné novogotické pevnostní věže. Zahrnuje četná schodiště, pitoreskní zákoutí, ochozy, kapli sv. Michala a především sedmičku věžiček, symbolizujících vůdce kmene Arpádů v čele s králem Štěpánem, kteří do těchto končin roku 895 dorazili.

Rybářská bašta totiž vznikla v souvislosti s oslavami tisíce let od příchodu Maďarů do Uherské nížiny.

S tím souvisí i jedinečné zasazení Rybářské bašty do areálu Hradního vrchu Várhegy. Architektonicky navazuje na blízký chrám sv. Matyáše, který do neogotické podoby upravil také Frigyes Schulek. A mezi oběma stavbami stojí mohutná jezdecká socha svatého Štěpána.

Rybářskou baštou projdete do svahu pod Hradním vrchem, po kterém soustavou schodišť sestoupíte téměř až k dunajskému nábřeží. Tam jezdí tramvaj (zastávka Halász utca), kterou se pohodlně dostanete do všech budapešťských hotelů Mercure, Novotel, Ibis a Sofitel.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více