Rozhledna Na Vrších

Rozhledna Na Vrších

I zatoužili břasští po rozhledně, jakou svět ještě neviděl. Sličná panna skicu vykreslila, mistr študovaný projekt vytvořil, sebrala se kopa peněz a chasa muratorů fortelných dala se do díla. Za 2 013 hodin práce lopotné bylo dílo hotovo a 3. 7. 2013 velké a slavné otevření rozhledny Na Vrchách písmáci krajoví zvěčnili do kronik.

Atypický úvod má naznačit, že rozhledna Na Vrších kousek od vísky Břasy patří k nejoriginálnějším stavbám svého druhu u nás. Nečekejte žádnou ocelovou konstrukci vysílače, ani siluetu vyhlídkové věže s ochozem: asi 25 kilometrů od Plzně se na kótě 481 m n. m. vypíná unikátní, více jak 15 metrů vysoká budova s dřevěným pláštěm, takřka čtvercového půdorysu a jemně deformovaného tvaru.

Při výstavbě se použilo přes 134 tun betonu do základů, 4 tuny ocelových a kotevních prvků, 31 kubíků dřeva pro nosnou konstrukci a obložení spolykalo 400 metrů čtverečních dřeva.

Zpestřete si pobyt v Plzni výstupem na břasskou rozhlednu

Na první pohled možná rozhlednu moc nepřipomíná, to spíše budovu s dvěma řadami oken v nejvyšší části. Když do pátého patra po 60 schodech vystoupáte, naskytne se vám nádherný výhled na plzeňské okolí s vrchy Radeč a Vladař, s hradem Radyně a s dalšími rozhlednami Chlum, Krkavec a Sylván. Za dobrého počasí můžete vidět i Šumavu, Český les a dokonce Klínovec v Krušných horách.

Rozhledna Na Vrších, postavená podle návrhu Marie Pechové a Petra Kesla, je dobře dostupná po modré turistické značce z vlakové stanice ve Stupně. Prakticky až ke stavbě, otevřené celoročně, dojedete z hotelu Ibis Plzeň také osobním automobilem. Jeďte po hlavní silnici přes Chrást směrem na Radnici, nebo po dálnici k Rokycanům, kde odbočíte na Osek.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více