Rozhledna Chlum

Rozhledna Chlum

Tak trochu nenápadný východní okraj Plzně ukrývá zajímavou rozhlednu Chlum, stojící na kopci stejného jména. Málokterého návštěvníka západočeské metropole však napadne odbočit z pražské výpadovky Masarykovou ulicí směrem do místní části Újezd, nad níž se stavba nachází. Zdejší krajině navíc nijak nedominuje, taktak převyšuje okolní stromy.

Přesto by bylo škoda ji během pobytu v Plzni vynechat.

Zvláště, když kromě auta se k ní dostanete i vlakem (zastávka Plzeň-Doubravka) a autobusem. Linka č. 28 staví přímo pod kopcem, necelý kilometr mírného stoupání po červené nebo zelené značce na 416 metrů vysoký vrchol.

Tip na pěkný výlet

Zděná rozhledna Chlum byla postavena po několikaletém úsilí roku 1929. V podstatě až do současnosti trpěla častým střídáním majitelů (jednu dobu se na ní dokonce uhnízdila sovětská armáda) a tomu odpovídá i její nepříliš utěšený vzhled.

Nedejte se však mýlit, nyní je díky péči a nadšení Klubu českých turistů opět v provozu a vy se můžete pokochat nádhernými výhledy. Za ideálního počasí uvidíte Brdy, Rokycansko, Plaskou pahorkatinu, Šumavu… a samozřejmě Plzeň jako na dlani.

Z rozhledny Chlum se rozhodně vydejte ještě kousek dál, za lákadly údolí Berounky, která pahorek ze dvou stran lemuje. V jejím dosahu vás čeká hradiště Bukovec na Holém vrchu, tvrziště Pecihrádek, Velký Bolevecký rybník či vyhlídka na Malochově skále.

Chlumská rozhledna, zahrnující též dětské hřiště a menší bufet, otevírá od března do října (v závislosti na počasí). Dospělí si na její ochoz vyšlápnou za 25 Kč, děti za 15 Kč.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více