Radnice s orlojem

Radnice s orlojem

Radnice s orlojem, lahůdka nejen pro milovníky historie

I kdybyste v olomouckém hotelu Ibis strávili sebekratší čas, rozhodně si udělejte chvilku na návštěvu radnice s orlojem. Nic známějšího už v hanácké metropoli totiž nenajdete. Počítejte s napínavou procházkou proti proudu času s řadou nečekaných zastavení.
Od čtrnáctého století, kdy se olomoucká radnice na základě svolení markraběte Jošta Lucemburského začala stavět, byla několikrát přebudována, rozšířena a poškozena. K nejvýznamnějším ztrátám patří požár z roku 1417 a zničení orloje za druhé světové války.
Současná podoba radnice, dominanta Horního náměstí, je převážně goticko-renesanční. I z hotelu Ibis Olomouc můžete zahlédnout špičku radniční věže, v současné výšce 75 metrů dokončené v roce 1607. Její prohlídky se konají každý den od 11 a od 15 hodin.

Za symbolem bývalé královské metropole

V budově olomoucké radnice na vás čekají tři stálé expozice, věnované jejím dějinám a městu. V jedné z nich se dozvíte vše o historii této mimořádně cenné památky olomoucké světské architektury, v další se seznámíte s třetím největším moravským městem v proměnách staletí.
Poslední výstava mapuje dlouhý a napínavý život olomouckého orloje. Nezdolala ho ani přestavba v duchu socialistického realismu v padesátých letech od Karla Svolinského. Místo apoštolů tak v okýnkách pochodují dělníci, kalendárium ukazuje Stalinovy a Gottwaldovy narozeniny a zvonkohra sice nehraje původně zvažovanou Internacionálu, nýbrž moravské lidovky.
O to více stojí za to celý radniční areál prozkoumat. Z hotelu Ibis Olomouc ve Wolkerově se vydejte kolem výstaviště Flora ke křižovatce u Okresního soudu, odkud je to na Horní náměstí asi 200 metrů. Cestu si lze urychlit tramvají. Šanci vidět orloj v Olomouci v akci máte jenom jednou denně, vždy v pravé poledne. Tak dvanáctou hodinu neprováhejte!

Informace o události:

Horní náměstí, 779 11, Olomouc

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více