Průhonický zámek a park

Průhonický zámek a park

S památkami zařazenými mezi světové kulturní dědictví UNESCO se v Praze můžete setkat i mimo její historické centrum. Dokonce i za její oficiální katastrální hranicí, neboť zámek Průhonice se zámeckým parkem leží těsně vedle okrajových pražských částí Újezd a Šeberov. Půvabem zámeckého areálu však budete doslova uneseni.

Doprava autem je do Průhonic docela snadná. Z hotelů Ibis, Novotel, MGallery stačí najet na magistrálu a poté na dálnici D1, odbočit na sjezdu č. 6, projet průhonické Květnové náměstí a už můžete svůj vůz odstavit na placeném parkovišti u hlavního vstupu. Městskou dopravou to je trochu komplikovanější, nicméně autobusem ze stanice metra Opatov to sem zvládnete za 15 minut.

Kdy vznikl park v Průhonicích
Historie Průhonického zámku se začala odvíjet v 16. století, kdy rod Zápských ze Záp uskutečnil přestavbu původní gotické tvrze na renesanční zámek. Období neustálých změn majitelů, architektonických úprav, ale i chátrání ukončil až po roce 1889 Arnošt Emanuel hrabě Silva-Taroucu. Budovu nechal přestavět v novorenesančním slohu a zároveň se pustil do realizace parku.

V současnosti je zámek i s parkem v majetku státu a ve správě Botanického ústavu Akademie věd ČR.

Co najdete v Průhonickém parku
Hraběti se podařilo vytvořit jedinečný romantický park, jehož nejstarší památku tvoří románský kostel Narození Panny Marie z roku 1187. Při procházce údolím potoka Botiče se můžete těšit na skály, lesy, zelené louky, vodopády, rybníky a botanické sbírky včetně rozsáhlého alpina. Jeho součástí je i kamenný vyhlídkový gloriet (Kozí hrádek) z první poloviny 19. století.

Průhonický park otevírá své brány celoročně, vždy minimálně od 8 do 17 hodin. Plné vstupné během hlavní sezóny (od začátku dubna do konce října) činí 80 Kč. Zámek v Průhonicích bohužel není pro veřejnost běžně přístupný.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více