
Průhonický zámek a park
S památkami zařazenými mezi světové kulturní dědictví UNESCO se v Praze můžete setkat i mimo její historické centrum. Dokonce i za její oficiální katastrální hranicí, neboť zámek Průhonice se zámeckým parkem leží těsně vedle okrajových pražských částí Újezd a Šeberov. Půvabem zámeckého areálu však budete doslova uneseni.
Doprava autem je do Průhonic docela snadná. Z hotelů Ibis, Novotel, MGallery stačí najet na magistrálu a poté na dálnici D1, odbočit na sjezdu č. 6, projet průhonické Květnové náměstí a už můžete svůj vůz odstavit na placeném parkovišti u hlavního vstupu. Městskou dopravou to je trochu komplikovanější, nicméně autobusem ze stanice metra Opatov to sem zvládnete za 15 minut.
Kdy vznikl park v Průhonicích
Historie Průhonického zámku se začala odvíjet v 16. století, kdy rod Zápských ze Záp uskutečnil přestavbu původní gotické tvrze na renesanční zámek. Období neustálých změn majitelů, architektonických úprav, ale i chátrání ukončil až po roce 1889 Arnošt Emanuel hrabě Silva-Taroucu. Budovu nechal přestavět v novorenesančním slohu a zároveň se pustil do realizace parku.
V současnosti je zámek i s parkem v majetku státu a ve správě Botanického ústavu Akademie věd ČR.
Co najdete v Průhonickém parku
Hraběti se podařilo vytvořit jedinečný romantický park, jehož nejstarší památku tvoří románský kostel Narození Panny Marie z roku 1187. Při procházce údolím potoka Botiče se můžete těšit na skály, lesy, zelené louky, vodopády, rybníky a botanické sbírky včetně rozsáhlého alpina. Jeho součástí je i kamenný vyhlídkový gloriet (Kozí hrádek) z první poloviny 19. století.
Průhonický park otevírá své brány celoročně, vždy minimálně od 8 do 17 hodin. Plné vstupné během hlavní sezóny (od začátku dubna do konce října) činí 80 Kč. Zámek v Průhonicích bohužel není pro veřejnost běžně přístupný.