Prokopské údolí, přírodní oáza v pražské zástavbě

Prokopské údolí, přírodní oáza v pražské zástavbě

Na první pohled může v Praze působit tak trochu jako zjevení: přestože ho prakticky ze všech stran svírají hradby paneláků, budete se v jeho srdci cítit na stovky kilometrů daleko od hlučného velkoměsta. Prokopské údolí, součást Barrandienu a nejsevernější výběžek Českého krasu, patří k atraktivním a jedinečným částem metropole, k přírodním oázám s lesy, vodními toky, skalisky a celou řadou zajímavých lokalit.

Základ celého areálu tvoří údolí Dalejského potoka a údolí Prokopského potoka. Dalejský potok přitéká do Řeporyjí (kde celá oblast začíná) ze západu, souběžně s železniční tratí z Rudné na Smíchovské nádraží a se zelenou turistickou trasou. Lemují ho pozůstatky po těžbě vápenců jako skalní výchozy, prudké svahy a stěny opuštěných lomů (Mušlovka, Opatřilka, Černý lom, Červený lom).

Jak se dostat do Prokopského údolí

Mezi Klukovickým viaduktem a hradištěm Butovice, rozkládajícím se o 110 metrů výše, se do Dalejského potoka vlévá Prokopský potok. Ten se na svět dere v označeném prameništi ve Stodůlkách nedaleko běloskvoucího kostela sv. Jakuba Staršího. Poté protéká sídlištěm Jihozápadní Město, kde slouží jako rekreační zóna s parky, dětskými hřišti, sportovišti, venkovními posilovnami a několika vodními nádržemi. Jednu z nich, Nepomucký rybník, přetíná tubus pražského metra.

Přestože v následujících několika kilometrech teče Dalejský potok (před splynutím s Vltavou), území se nazývá Prokopské údolí. Podívejte se sem během ubytování v Praze a očekávejte dětská hřiště, odpočinková místa, za zvláštní pozornost stojí pramen Stydlá voda a romantické Prokopské jezírko s písečnou pláží.

Do přírodní rezervace Prokopské údolí se řadí ještě tzv. Hlubočepské plotny s řadou vyhlídek a Pražská plošina s vrcholem Děvín (310 m n. m.), přírodní památkou Ctirad či malou čtvrtí Dívčí hrady. Z celé západní poloviny ji obkružuje legendární železnice Pražský Semmering.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více