Přeštice, utajené rodiště Ryby a Hlávky

Přeštice, utajené rodiště Ryby a Hlávky

Na mapě nenápadné Přeštice a jejich nejbližší okolí se během vaší návštěvy změní v poutavé místo plné podivuhodné historie, nádherné architektury a zajímavých míst. Stačí jenom jít a pozorně se v kraji vodácké princezny Úhlavy rozhlížet. Nabízíme hrst inspirace.

Dominantou Přeštic je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, vypínající se ve starobylé čtvrti Pohořko, kde do poloviny 13. století stávalo hradiště patřící Svatoboru z rodu Drslaviců. Dnešní chrám, jehož velkou chloubou je zázračný obraz Bolestné Panny Marie Přeštické, navrhl Kilián Ignác Dientzenhofer. Na výstavbě se po jeho smrti podílel mj. i Anselmo Lurago.

Kousek od svatostánku se nachází muzeum Dům historie Přešticka, zabývající se regionálními řemesly a obchodem na přelomu 19. a 20. století. Za vidění stojí i jeden z nejstarších českých kostelů svatého Ambrože na Vícově a židovský hřbitov, založený roku 1890 a dosud zahrnující kolem 50 náhrobků.

Co všechno uvidíte v Přešticích

Další památky se pojí se slavnými přeštickými rodáky. Pomník Jakuba Jana Ryby postavil pěvecký spolek Skála roku 1935 na místě domu, ve kterém hudební skladatel kdysi žil. Mecenáše Josefa Hlávku si můžete připomenout u jeho rodného domu s pamětní deskou a na zdejším hřbitově, kterému vévodí novogotická rodinná hrobka.

Zámek Lužany v blízké obci stejného jména dodnes patří Hlávkově nadaci „Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových“. Další pěkný zámek v sousedních Příchovicích se veřejnosti otevírá pouze během koncertů Haydnových hudebních slavností. Nad vískou Libákovice se tyčí volně přístupná rozhledna Kožich s pěkným výhledem do okolní krajiny.

Z hotelu Ibis Plzeň se do Přeštic dostanete autem za 20 minut, využít můžete i vlakového spojení.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více