Přehrada Hracholusky

Přehrada Hracholusky

Největším vodním dílem v blízkém okolí Plzně je s plochou takřka 5 kilometrů čtverečních vodní nádrž Hracholusky. Je to místo ideální k aktivnímu odpočinku, turistice a prohlídce několika zajímavých míst. Na železniční Pňovanský most se sjíždějí milovníci adrenalinových sportů.

Přehradu Hracholusky stavbaři vybudovali v roce 1964 přehrazením krásného údolí řeky Mže mezi obcemi Újezd nade Mží a Hracholusky. Výsledkem je 22 kilometrů dlouhé a maximálně 500 metrů široké jezero, táhnoucí se k sypané hrázi prakticky už od města Stříbra. Jeho valnou část ostatně můžete poznat díky výletnímu parníku, plujícímu z přístaviště Hracholusky až do přístaviště Butov.

Na severní straně zpestřuje Hracholuské jezero několik pěkných zátočin. Nejzápadnější z nich tvoří ústí Úterského potoka, který sem od Bezdružic přitéká malebnou krajinou zdobenou zámky Trpísy a Daňkov či zříceninou Falkenštejn. Východně se rozlévá zátoka Žebráckého potoka a nejblíže k hrázi zátoka Lučního potoka.

Vydejte se za kouzlem Pňovanského mostu
Největší atrakcí přehradní nádrže Hracholusky je Pňovanský most. Nad vodní hladinou se klene ve výšce 37 metrů, před zatopením údolí přetínal dokonce 47 metrů vysoko. Dokončen byl roku 1901 a jezdí po něm vlaky na trati z Pňovan do Bezdružic. Jeho vzdušná ocelová konstrukce na dvou zděných mostních pilířích je jako stvořená například k bungee jumpingu.

Vodní dílo Hracholusky lemují z velké části (především na jižní straně) turistické cesty. Využít lze i několik pláží, sportovišť nebo centrum vodního lyžování. K přehradě se z hotelu Ibis Plzeň dostanete autem za necelou půlhodinku, ze západočeské metropole sem jezdí i vlak.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více